Türkiye hokey milli takımının 2018 salon hokeyi Avrupa şampiyonası performansının teknik ve taktik analizi
Turkish indoor hockey national team technical and tactical analysis of the 2018 i̇ndoor hockey European championship performance
  1. Tez No: 588977
  2. Yazar: SERKAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hokey, ülkemizde ve dünyada ilgi ile takip edilen bir spordur. Bu sporda oyunun kaderini belirleyen pek çok değişken vardır. Bu değişkenler, müsabakaların gidişatını belirleyen ve maçı kazanmayı ya da kaybetmeyi doğrudan etkileyen araştırılması gereken problemlerdir.Bu sebeple yapılan bu araştırma, Türkiye Hokey Milli Takımını 2018 Salon Hokeyi Avrupa Şampiyonasıperformansının farklı değişkenler açısından analiz edilmesini amaçlamaktadır. Araştırma verileri toplanırken kağıt kalem yöntemi kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programına aktarılarak frekans ve yüzde analizi ile aritmetik ortalamaları hesaplanmıştır.Bu araştırmada takımlar değerlendirilirken gollerin atıldıkları zaman dilimlerine, bölgelere, çeşitlerine, oluş şekillerine göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca ribaund,top kaybı,penaltı ve penaltı-korner sayıları ile gol yüzdelerine, isabetli pas, şut yüzdelerine, mola, faul ve kart sayılarına ve takımların yaş ortalamalarına bakılmıştır. Bundan sonra yapılacak araştırmalar daha farklı değişkenler çerçevesinde yürütülebilir.Araştırmada veri toplanırken kağıt kalem yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca analiz olarak da aritmetik ortalama ve frekans ve yüzde analizi kullanılmıştır. Bundan sonra yapılacak diğer araştırmalar farklı veri toplama araçları ve daha farklı analiz yöntemleri ile değerlendirilebilir. Çalışmada elde edilen bulgulardan hareketle, sonuç olarak, Türkiye Hokey Milli Takımının genel başarı düzeyini yükseltebilmesi açısından, • Atılan gollerin müsabaka içinde farklı zaman dilimlerine yayılması, • Gol atmak için bir bölgenin kullanılması yerine bütün bölgeleri kullanılması, • Atılan gollerin çeşitlerinin ve oluş şekillerinin zenginleştirilmesi, • Maçın tamamındaki toplam pas sayısının arttırılarak oyundaki hakimiyetin ele alınabilmesi, • Penaltı ve penaltı korner gol yüzdelerinin çoğaltılması, • Hokeyde en çok kullanılan süpürme vuruş ve flick tekniğinin daha da geliştirmesi, • İsabetli pas, ribaund ve isabetli şut yüzdesinin arttırılması, • İsabetsiz pas, isabetsiz şut, top kaybı, faul ve kart sayısının azaltılması, • Genç kadrodan da maksimum verim almanın amaçlanmasının gerekli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Hockey is a popular sport in our country and in the world. In this sport there are many variables that determine the fate of the game. These variables are the problems that determine the course of the competitions and should be investigated which directly affect the winning or losing of the match. Therefore, it made this research, Turkey's National Hockey Team for the 2018 Hockey Hall aims to analyze different variables in terms of the performance of the European Championship. Paper pencil method was used for collecting research data. The collected data were transferred to a statistical program and frequency and percentage analysis and arithmetic means were calculated. According to the survey, Turkey Hockey National Team overall achievement level at different times to spread the slices in the event of goals scored to raise 1 The use of all of the region instead of using to dispose of goals, the goals scored in kind and consists of enriched their way, his total number of rust and should increase the percentage of accurate rust reduce the number of breaks, fouls and cards. In addition, it should aim to get maximum efficiency from the young staff in hand. In this study, when evaluating the teams, the goals were evaluated according to the time periods, regions, types and forms of occurrence. In addition, the percentage of penalty and penalty-to-score and the percentage of goals have been examined. In addition, the number of breaks, fouls and cards and the average age of the teams were examined. After that, researches can be carried out with different variables. Paper pencil method was used for data collection. Arithmetic mean and frequency and percentage analysis were also used as analysis. Other researches can be evaluated with different data collection tools and different analysis methods. According to the survey, in order to raise the overall level of achievement of Turkey's National Hockey Team; • Spread the goals in different time periods in the competition. • Use all zones instead of using one zone to score goals. • It should enrich the types and forms of goals scored. • Take control of the game by increasing the total number of passes in the whole match. • Penalty and penalty corner should increase the percentage of goals. • National Team athletes should develop the most widely used sweeping strokes and flick techniques in hockey. • Increase the percentage of pass, rebound and accurate shooting. • Reduce pass, miss, ball loss, foul and cards. • It should aim to get maximum efficiency from the young staff.