Fransız devrimi dönemi devrimci kadın kimliği
Identity of the revolutionary women during the French revolution
- Tez No: 588978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dünyadaki tüm kadınlar haklardan yararlanmak ve özgürleşmek için önemli mücadeleler vermiş, kanlı çarpışmalar içinde bulunmuşlardır. Toplumdaki cinsiyetçi anlayışın değişmesi, kadın ve çocukların uğradığı haksızlıkların düzenlenmesi ve duyarlılığın sağlanması için birtakım düzenlemeler yapılmaya çalışılmıştır ve çalışılmaktadır. Tamamıyla eşitlikçi toplumsal teşkilatlanmaya yönelik atılması gereken daha birçok adım bulunmaktadır. Geçmişten başlayıp XX. yüzyıla gelene dek çok az insan dışında kimse kadınların da erkeklerle aynı özgürlüğü ve eşitliği yaşamaları gerektiğine inanmamıştır. Devrim sürecinde de kadınlar bu talepleriyle gündeme gelmişler fakat yine tüm talepleri geri çevrilmiştir.“Öteki cins”olmayı kabul etmeyip kendi benlikleriyle var olma mücadelesi vermişlerdir. Bu çalışma geçmişten günümüze yok sayılan, göz ardı edilen, arka plana itilen özgürlük ve varoluş mücadelesinin Fransız Devrimi dönemindeki yansımalarını gün yüzüne çıkartması ve hatta asıl motivasyon kaynağının kadın oluşunu ortaya koyması yönüyle önem arz etmektedir. Fitilini ateşlediği bu özgürlük mücadelesini topluma mal etmeyi başarmasına karşın kadın, mücadelesinin sonunda insan bile kabul edilmemiş ve yok sayılmıştır. Tarihi açıdan kadının Fransız Devrimi'ndeki rolünü ortaya koyan bu araştırmayla, kadın çalışmalarına katkıda bulunulması arzulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
All the women in the world have struggled to take advantage of rights and liberties given to the men and they have spilled blood to that end. Throughout the history various attempts have been realized aiming to change the sexist understanding within the society, to regulate the injustice suffered by women and children, and, to ensure social awareness, however, many more steps need to be taken towards an egalitarian society structure. Until the twentieth century, no one believed that women should live with the same freedom and equality as men, except for a limited few from the very past of the humanity. During the revolution, women came to the fore with the same demand but they faced the same rejection. Thus, they did not accept being treated as the“other sex”and gave fight to exist with their own identity. This study is important in terms of revealing the struggles for freedom and existence of women, which was ignored from the past to day, turned a blind eye and thrown to the background, during the French Revolution and putting for the real source of motivation being the women. Even though the women succeeded in attributing this struggle, the fuse of which was initially ignited by them, to a whole society yet faced no gain and once again was not considered as individuals even after their success in their fight for freedom. This study aims to contribute to the literature in women studies by presenting the role of women during the French Revolution.