Hokey sporcularının beslenmeye yönelik tutumları ile sosyal görünüş kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the attitudes of hockey athletes to nutrition and the anxiety of social appearance
- Tez No: 719756
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA PULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Spor, Nutrition and Dietetics, Education and Training, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kişilerin sosyal görünüşüyle ilgili yaşadığı kaygı beslenme davranışını etkilemektedir. Sporcularının beslenme tutumları ile sosyal görünüş kaygıları arasındaki ilişkinin, performansı etkileyeceği düşünülmektedir. Araştırmamızda 'hokey sporcularının beslenmeye yönelik tutumları ile sosyal görünüş kaygıları arasındaki ilişki'nin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Türkiye hokey liglerinde mücadele eden 93'ü kadın (%42,6) yaş=19,22, 106'sı erkek (%57,4) yaş=19,93, toplam 199 birey gönüllü olarak katılmıştır. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu' ile Tekkurşun Demir ve Cicioğlu (2019) tarafından geliştirilen 'Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ)', Türkçe uyarlaması; geçerlik ve güvenirlik çalışması Doğan (2010) tarafından yapılan 'Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ)' kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 bilgisayar programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada demografik değişkenler arasındaki farkları belirlemek için T-Testi ve One-Way Anova analizi kullanılmıştır. Anova analizi sonucunda gruplararası farklılığı belirlemek için Post-Hoc Tukey testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi, bağımsız değişkenin bağımlı değişkenleri yordamadaki güçlerini belirlemek amacıyla Basit Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; cinsiyet, yaş, anne eğitimi, baba eğitimi, milli olma durumu, eğitim durumu değişkeni ile beslenmeye yönelik tutum arasında anlamlı farklılık, yaş ile sosyal görünüş kaygısı arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuçta hokey sporcularının beslenmeye yönelik tutumu ile sosyal görünüş kaygıları arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hokey, Kaygı, Beslenme Sayfa Adedi : 112 Danışman : Prof. Dr. Atilla PULUR
Özet (Çeviri)
Anxiety about people's social appearance affects their feeding behavior. It is thought that the relationship between the nutritional attitudes of the athletes and their social appearance concerns will affect the performance. In our study, it was aimed to investigate the relationship between the attitudes of hockey athletes towards nutrition and their social appearance concerns. A total of 199 individuals, 93 women (42.6%) age=19.22, 106 men (57.4%) age=19.93, competing in Turkish hockey leagues, participated in the study voluntarily. The data were 'Personal Information Form' and 'Attitude Scale Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN)' developed by Tekkurşun Demir and Cicioğlu (2019), its Turkish version; The validity and reliability study was collected using the 'Social Appearance Anxiety Scale (SAAS)' conducted by Doğan (2010). The obtained data were analyzed with SPSS 22.0 computer program. T-Test and One-Way Anova analysis were used to determine the differences between demographic variables in the study. Post-Hoc Tukey test was used to determine the difference between groups as a result of Anova analysis. Pearson Product-Moment Correlation analysis was used to determine the relationships between the variables, and Simple Linear Regression analysis was used to determine the power of the independent variable in predicting the dependent variables. As a result of the research; A significant difference was found between gender, age, mother's education, father's education, nationality, educational status variable and attitude towards nutrition, and a significant difference between age and social appearance anxiety. As a result, it has been determined that there is a relationship between hockey athletes' attitudes towards nutrition and social appearance concerns. Key Words : Hockey, Anxiety, Nutrition Page Number : 112 Supervisor : Prof. Dr. Atilla PULUR