Türkçe pop şarkılarının dil estetiği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of turkish pop songs in scope of aesthetics of language
  1. Tez No: 588979
  2. Yazar: TUĞBA DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Linguistics, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Müzik, insan hayatında bir iletişim aracı ve insanlar arasındaki duygunun paylaşıldığı ortak bir kültür mirasıdır. Kültürel bir boyuta sahip olan müzik, toplum içerisindeki sosyal değişim ve gelişimlerden etkilenir ve zaman içerisinde çeşitlenir. Türk toplumunda popüler kültür vasıtasıyla müzik kültürü içerisine giren ve müziği önemli ölçüde etkileyen türlerden biri de pop şarkılardır. Pop şarkılar ilk çıktığı günden bugüne kadar Türk toplumu tarafından ilgiyle dinlenen müzik türü olmuştur. Hareketli oluşu, sözlerinin kolay akılda kalması ve daha çok dans etmeye yönelik olan pop şarkılar ortaokul öğrencileri tarafından da en çok dinlenen müzik türü hâline gelmiştir. Ortaokul öğrencileri tarafından ilgiyle dinlenen bu güncel müzik türü aynı zamanda Türkçe öğretmenleri tarafından da derslerde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Kral Müzik isimli pop müzik sayfasında yer alan“Kral Pop Radyo Top 50”listesinden 07.05.2018 tarihinde seçilen 20 Türkçe pop şarkısını dil estetiği açısından değerlendirmektir. Çalışma ortaokul öğrencilerinin Türkçe pop şarkılarını dinlediği ve Türkçe öğretmenlerinin derste Türkçe pop şarkılarını kullandığı noktasından hareketle Türkçe pop şarkılarının dil estetiği açısından değerlendirilmesi noktasında önem taşımaktadır. Çalışmada kaynak tarama modeli uygulanarak sistematik tahlil yöntemiyle, belirlenen 18 kıstasa göre pop şarkılar dil estetiği açısından değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Ankara ilçelerinde çalışan 53 Türkçe öğretmenine de 23 maddeden oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Görüşme formu ile Türkçe öğretmenlerinin etkinliklerde Türkçe pop şarkılarını kullanımlarına yönelik bilgiler elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda belirlenen 18 kıstas kapsamında dilin kazandırılmasında kullanılabilecek önemli örneklere ulaşılmıştır. Dil öğretiminde deyim dışında başka dil estetiği unsurlarının da Türkçe pop şarkıları aracılığı ile verilebilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkçe pop şarkılarının hepsinin temasının aşk olması, kelimelerin uyum sağlaması amacıyla anlamda eksikliklerin olması, bazı kelimelerin yanlış kullanılması, hedef kitlenin psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkileyecek cinsellik, karamsarlık, şiddet vb. ögelerin yer alması vb. durumlarından dolayı dil kullanımı noktasında yetersiz olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. Türkçe öğretmenlerine uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile de Türkçe öğretmenlerinin önemli kısmının genelde müziği, özelde ise Türkçe pop şarkılarını derslerinde kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmacılar tarafından müzik ile dil eğitimi arasındaki bağlantının vurgulandığı çalışmalara daha fazla yer verilmelidir. Müzik ile dil becerilerinin kazandırılmasında kullanılabilecek etkinlikler planlanmalıdır. Türkçe öğretmenleri de hedef kitlelerinin dinlediği müzik türlerini ve uğraşılarını tespit ettikten sonra derslerinde bunları nasıl kullanılabileceği üzerine çalışmalar yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
Music is a communication tool in human life and a common cultural heritage for sharing feelings among people. Having a cultural dimention, music is affected by social changes and developments in society and it become diversified in time. Pop songs are one of the genres that enter into music culture through popular culture in Turkish society and influence music significantly. Pop songs have been a music kind that have been listened with interest by Turkish society since their first release. Pop songs have also become the most listened music kind by secondary school children because of their being upbeat, their catchy lyrics and their being suitable for dancing. This up to date music which is listened with interest by secondary school students is also used by Turkish Language teachers in their lessons. The aim of this study is to evaluate 20 pop songs which were chosen from Kral Music page“Kral Pop Top 50”list on 07.05.2018 in the wiew of aesthetics of language. The study is important to evaluate the aesthetics of Turkish pop songs because they are listened by secondary school students and they are also used by Turkish language teachers in their lessons. In this study, pop songs were evaluated in terms of language aesthetics according to 18 criteria determined by systematic analysis method by applying source scanning model. Within the scope of the study, a semi-structured interview form consisting of 23 items was applied to 53 Turkish teachers working in Ankara districts. With this interview form, data was provided on usage of Turkish pop songs of Turkish language teachers in their lessons. According to 18 criteria, important samples that can be used for language acquisition were obtained as a result of the study. It is conluded that alongside idioms, other language aesthetics elements can be taught by Turkish pop songs on language acquisition. It is also concluded that they are found inadequate for language usage because their main theme is mostly love, their meaning is insufficient as a result of rhyming of the words, some words are used in their wrong meanings and they contain some elements that may negatively affect the psychological development of the target audience such as sexuality, depression, violence etc. With the semi-structured interview form applied to Turkish language teachers, it is concluded that the majority of Turkish language teachers used music in general and especially Turkish pop songs in their classes. The studies that emphasize the relation between music and language acquisition should be increased by researchers. Activities that can be used on language acquisition with music should be planned. After confirming the music kinds and hobbies of their target audience Turkish language teachers should study on how to use these in their lessons.