Vivaldi'nin mevsimler konçertosu afişlerinde ileti ve dinleti ilişkisi
  1. Tez No: 64270
  2. Yazar: HAŞİM ARİF BAĞCIVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR ERALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Tarihsel süreç içerisinde insanlar yaratıcı eylemlerini diğer insanlara duyurmak, paylaşmak istemişler; hatta tarih öncesi devirlerde duvarlara resmederek iletişimi sağlamak amacında olmuşlardır. Sanatçılar, müzik konusunu farklı biçimlerde ele alarak kendi yapıtlarında görselleştirmişlerdir. Ancak görüntüyle yaratılan bir anlamın, bir kitleye iletilmesi söz konusu olduğunda, önümüze kitle iletişim sürecinde varolan sorunlar çıkmıştır. Bu sorunların çözülmesinde, afişler sanatsal etkinliklerin kitlelere iletilmesi işlevini gerçekleştirirler. Grafik tasarım, görüntü üreten ve görsel yolla ileti ileten bir disiplin olarak, öncelikle görüntü ve bunun izleyicide çağrıştıracağı anlam arasındaki ilişkiyi doğru saptamak ve tasarladığı iletiyi bir kitleye ulaştırabilmek için, görüntüyü kurgulayabilmek zorunluluğunu taşımaktadır. Çalışmada müziksel öğeler görselleştirilirken, müziğin anlatı yapısı, dönemin ve bestecinin özellikleri incelenmiş, belirlenen nitelikler afişlerdeki iletiye yansıtılmıştır. İncelenen“Mevsimler”konçertosunun özellikleri, kendi içerisinde üç bölüme ayrılması dolayısıyla oniki adet afiş tasarlanılmıştır. Tasarlanan afişlerin hem herbiri, hem de bütünü bir afiş olarak düşünülmüştür. Bilgisayar desteğiyle gerçekleştirilen tasarımlara bakan izleyici, mevsimlerin değişim sürecini izlerken, bir yandan da müziğin simgeleşmiş yapısını görecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People have wanted to announce and share their creative activities with others in historical period. Even though in pre-historical eras, they aimed to have communication by painting pictures on walls. Artists have visualized music form by using it in different style in their work. However, by creating visual meaning, and needs of sending it to the mass, we have faced some problems in process of mass communication. Posters have great effect in solving problems, such as sending artistic activities to the mass. Graphic design is a discipline which creates and sends image in a visual way. First of all to ascertain relation between image and its meaning in audience mind, and to send the message to the mass, the image has priority in graphic design. In this thesis, while musical elements visualized; music's narration form, era's and composer's characteristics have examined. Afterward, founded characteristics have been applied as a message on the posters.“The Four Seasons”have three parts within its own form. For this reason, twelve posters have been designed to reflect its characteristic. Every and all of the posters have been thought as a unique poster. The viewer who looks to the computer-aided-designed posters, will see the symbolized music's form while he/she follows changing process of the seasons.