İç kontrol yapısı ve iç denetim kapsamında kapasite olgunluk modeli: Bir üniversite örneği
A capacity maturity model within the scope of internal control structure and internal audit: A university case
  1. Tez No: 589037
  2. Yazar: CİHAN ERENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara'da bir üniversite hastanesini COSO İç Kontrol Sistemi unsurlarına göre değerlendirmek, üniversite hastanesinin Bilgi Sistemleri Denetim ve Kontrol Derneği (ISACA) tarafından yayınlanan“İç Kontrol Ortamı Olgunluk Modeli”ile kontrol ortamını değerlendirmek ve Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü Araştırma Vakfı (IIARF) tarafından yayımlanan“İç Denetim Kapasitesi Olgunluk Modeli Matrisine”göre üniversitenin iç denetim birimini değerlendirmektir. Araştırmanın bu üç amacına ulaşmak için üniversitenin web sayfasında bulunan“iç kontrol sistemine uyum eylem planları”,“iç denetim faaliyet raporları”ve strateji geliştirme dairesi başkanlığının sayfasında bulunan ilgili diğer veriler toplanmıştır. Üniversite hastanesinde iç kontrol sisteminin orta seviyede olduğu, üniversite hastanesinin iç kontrol ortamının etkin bir iç denetim ve risk yönetim ortamının bulunduğu, kontrollerin düzenli, sıklıkla yapıldığı fakat tüm kontrollerin rutin olarak tanımlanmadığı tespit edilmiştir. Üniversitenin iç denetim kapasite olgunluk modeli sonuçlarına göre Hizmetler & İç Denetimin Rolü, İnsan Yönetimi ve Yönetişim Yapılarında 4. seviye(Yönetilen), Mesleki Uygulamalar, Performans Yönetimi&Hesap Verilebilirlik, Kurumsal İlişkiler&Kültür bileşeninde 3. seviyede (Bütünleşik) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate a university hospital in Ankara according to COSO Internal Control System elements, to evaluate its control environment according to“Internal Control Environment Maturity Model”published by Information Systems Audit and Control Association (ISACA), and to evaluate university's internal auditing unit according to“Internal Auditing Capacity Maturity Model Matrix”published by The Institute of Internal Auditors Research Foundation (IIARF). In order to achieve these three objectives of the study,“action plans for compliance with internal control system”and“internal audit activity reports”from the university's website were gathered along with other relevant data from the website of department of strategy development. It was investigated that the internal control system of the university hospital is at a moderate level, the internal control environment of the university hospital has an effective internal audit and risk management environment, regular and frequent controls are performed but not all controls are routinely defined. According to the results of internal auditing capacity maturity model, components of Services & Role of Internal Audit, Human Management, and Governance Structures are at Level 4 (Managed), while Professional Practices, Performance Management & Accountability, Corporate Affairs & Culture are at Level 3 (Integrated).