Azo-oksim ligandı ve bipridin/fenantrolin uç ligandları ile karışık ligantlı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Sythesis and characterizations of mixed ligand transition metal complexes with azo-oxime type ligand and terminal bipridine/phenanathroline li̇gand(S)
  1. Tez No: 589068
  2. Yazar: TURAN DURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM SERBEST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İlk olarak azo-oksim türevi 2-Hidroksi-5-[(E)-fenildiazo]benzaldoksim H2L (2) literatüre göre sentezlendi. Daha sonra bu ligand ve 2,2‟-Bipridin/1,10-Fenantrolin uç ligantları 1:1 ve 1:2 oranda kullanılarak karıĢık ligandlı Mn(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) kompleksleri hazırlandı. Komplekslerin karakterizasyonları IR, 1H NMR, UV–vis, kütle spektrumları (ESI and TOF), molar iletkenlik ve manyetik duyarlılık ölçümleri ile yapıldı. TDDFT kullanılarak bütün komplekslerin spektroskopik özellikleri hesaplandı ve deneysel veriler ile karĢılaĢtırıldı. Geometrik optimizasyonlar ve deneysel verilere göre; azo-oxime ligandı ve 2,2‟- Bipridin/1,10-Fenantrolin uç ligantlarının 1:2 mol aranlarında kullanılarak hazırlanan mononükleer Mn(II) ve Ni(II) kompleksleri (2a, 2c, 2f, 2h) bozulmuĢ oktahedral yapıdadır. 1:1 oranlar kullanılarak hazırlanan Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) kompleksleri (2d, 2e, 2g, 2i, 2j) bozulmuĢ karepramidal, Ni(II) kompleksi (2b) bozulmuĢ tetrahedraldir.
Özet (Çeviri)
Firstly, azo-oxime derivative ligand, 2-hydroxy-5-[(E)-phenyldiazo]benzaldoxime, H2L (2) was synthesized by the reported literature. Then, mixed ligand Mn(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) complexes were prepared by using this ligand and 2,2‟-Bipyridine/1,10-phenanthroline as terminal ligand with 1:1 and 1:2 mole ratio. The structural characterizations of the complexes (2a-j) were made by IR, 1H NMR, UV–vis, mass spectra (TOF), molar conductivities and magnetic susceptibility measurements. The spectroscopic properties of the complexes were calculated by employing time-dependent density functional theory (TDDFT) and compared with available experimental data. Not only experimental data but also theoretical calculations showed that Mn(II) ve Ni(II) complexes (2a, 2c, 2f, 2h), prepared by using azo-oxime ligand and terminal ligand 2,2‟-Bipyridine/1,10-phenanthroline with 1:2 mol ratio have distorted octahedral geometry. The Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) complexes (2d, 2e, 2g, 2i, 2j) prepared by using azo-oxime ligand and terminal ligand with 1:1 mol ratio have distorted square pyramidal geometry, the Ni(II) complex (2b) prepared by using azo-oxime ligand and terminal ligand with 1:1 mol ratio have distorted tetrahedral geometry.