Ankara ili Akyurt İlçesi sağlık okuryazarlık düzeyi ve etkileyen faktörlerin saptanması
Health literacy level and determination of affecting factors in akyurt district of Ankara
- Tez No: 589097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE UĞRAŞ DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre sağlık okuryazarlığı; iyi sağlığı teşvik edecek ve sürdürecek şekilde bireylerin bilgiye erişmesini, bilgiyi anlamasını, bilgiyi kullanmasını belirleyen bilişsel ve sosyal becerilerdir. Sağlık okuryazarlığı; kişisel yaşam şeklini, çevresel faktörleri, sağlığıyla ilgili durum ve etkenleri değiştirerek, kişisel sağlığını ve toplum sağlığını iyileştirmek amacıyla bilgi, beceri ve tutum düzeyine ulaşılmasıdır. Ülkemizde sağlık okuryazarlığı ile ilgili yapılmış az sayıda çalışma vardır ve yeterli sağlık okuryazarlık düzeyinin düşük olduğu görülmektedir. Bu çalışmada; Ankara il Akyurt ilçesinde 18 yaş üstü bireylerin sağlık okuryazarlık düzeyi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Yaptığımız bu çalışmada sağlık okuryazarlık düzeyinin; medeni durum, çalışma durumu, öğrenim durumu, spor yapma durumu ve genel sağlık durumu gibi faktörlerden etkilendiği, ayrıca sosyal güvence kapsamı olanlarda sağlık okuryazarlık düzeyinin daha iyi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; sağlık okuryazarlık düzeyinin belirlenmesi, yıllar içinde takip edilebilmesi ve sağlık okuryazarlık düzeyinin geliştirilebilmesi için bu konuda daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılacak bu çalışmalar sağlıkla ilgili farkındalık faaliyetleri planlanmasında ve sağlık politikaları oluşturulmasında katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, health literacy; It is the cognitive and social skills that determine the motivation of individuals and the ability of individuals to access information, understand information, use information in a way that promotes and maintains good health. Health literacy in the Ministry of Health dictionary; it means achieving a level of knowledge, skills and confidence to take action to improve personal and community health by changing personal lifestyles and living conditions. There are few studies on health literacy in Turkey and the level of health literacy is low. The aim of this study was to evaluate the health literacy level and the factors affecting the age of 18 years old in Akyurt district of Ankara. This is a descriptive study. In this study, the level of health literacy; marital status, working status, education status, sports status and general health status were affected by factors and people have social health founds are good at health literacy. As a result; further studies are needed to determine the health literacy level, to follow it over the years and to improve the health literacy level. These studies will contribute to the planning of health awareness activities and health policies.