Ortaöğretim dokuzuncu sınıf türk edebiyatı dersinde drama yönteminin öğrencilerin ders başarısına katkısı (Ankara ili - Akyurt ilçesi örneği)
The contribution of the drama method to the success of secondary education nineth class turkish literary course students (City of Ankara ? an example of Akyurt county)
  1. Tez No: 234448
  2. Yazar: ERCÜMENT İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırmada ortaöğretim Türk Edebiyatı ? 9 dersinde kullanılan yöntem ve tekniklerin yanında dramanın da kullanılmasının öğrencilerin ders başarısına katkısı ve bu derse giren öğretmenlerin drama yöntemi hakkındaki görüşleri değerlendirilmiştir.Araştırmanın evrenini, ortaöğretim Türk Edebiyatı ? 9 dersine giren öğrenciler ve bu dersin öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Akyurt Çok Programlı Lisesi 9 ? F ve 9 ? G sınıfları ile Ankara Merkez ilçelerden random yöntemiyle belirlenmiş olan 31 okuldaki 100 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırmanın kapsamında drama yöntemine uygun 11 tema belirlenmiş ve yıllık planın zamanına uyan 10 temada deney grubu öğrencilerine drama etkinlikleri uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise aynı temalar drama yöntemi kullanılmadan anlatılmıştır. İki grup arasındaki başarıyı ölçmek için başarı ölçütü uygulanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin drama ile ilgili görüşlerini belirlemek için ? Öğretmen görüşme anketi? hazırlanmıştır. Öğrenci başarı ölçütü ve öğretmen görüşme formları Excel programı ile grafiklere aktarılmış ve çıkan sonuçlar yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda,1) Ortaöğretim Türk Edebiyatı ? 9 dersinde kullanılan diğer yöntemlerle birlikte drama yönteminin de kullanılmasının öğrencilerin ders başarısına katkısı olduğu belirlenmiştir.2) Türk Edebiyatı ? 9 dersine giren Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine uygulanan görüşme formlarına göre bu ders öğretmenlerinin drama yöntemini çok kullanmadıkları görülmüştür.3) Türk Edebiyatı ? 9 dersinin yeni eğitim programına göre hazırlanan ders kitabında bu yöntemin çok kullanılmadığı ve kitapta kullanılan drama etkinliklerinden farklı drama etkinliklerinin de oluşturulabileceği belirlenmiştir.4) Drama yönteminin uygulanması için Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerine yol gösterici bir kaynak olmadığı görülmüştür.Araştırma sonunda ortaya çıkan sonuçlara dayalı olarak araştırmacının önerilerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, besides the methods and the techniques applied in secondary school Turkish Literary ? 9 course, the improving effects of drama in the success of students and the opinion of their teachers for the method of drama are studied.The research space is composed of secondary school Turkish Literary ? 9 course students and their teachers. The research sample is composed of Akyurt Çok Programlı Lisesi 9 ? F and 9 ? G classes and 100 Turkish Language and Literary teachers obtained randomly among Ankara counties. 11 themes obeying the drama method have been determined in this concept and for 10 themes, temporaly in conjuction with the annual plan, have been applied to the experiment group students with drama actions. The same themes have been applied to the control group students without drama actions. Success criterion is used to measure the success among the two groups. Besides, an ?Inquiry of Teachers? Interview? has been prepared to get the opinion of the teachers about drama. Student success criterion and teachers? interview answer sheets have been depicted with MS Excel charts and the comments for the results have been given in the end.At the end of this research study,1) It is concluded that the application of drama method besides the other method is contributory to the success of Secondary school Turkish Literary ? 9 course students.2) It is observed from the interview sheets that the secondary school Turkish Literary ? 9 course teachers seldom apply the method of drama.3) It is concluded that the method of drama is seldom applied in the course book of Turkish Literary - 9 prepared according to the new education programme and it is observed that some other drama actions might be gathered from the drama actions which are already applied in the book.4) It is observed that there is not a reference guide to the utilization of drama method for Turkish Language and Literary teachers.At the end of the research, suggestions of the researcher according to the results are presented.