Ankara-Akyurt ilçesinde bir mobilya imalat fabrikasında çalışanlarda ilk yardım gerektiren durumların sıklığı ile ilk yardım eğitimi öncesi ve sonrası bilgi düzeyleri
A training and knowledge appraisal on frequency of first aid cases and first aid comprehension levels of the workers of a furniture manufacturing factory in Ankara - Akyurt
  1. Tez No: 260848
  2. Yazar: ŞULE AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma Ankara İli Akyurt İlçesinde bir mobilya fabrikası çalışanlarının sosyo-demografik özellikleri, ailelerinin ve/veya çalışma arkadaşlarının son bir yıl içinde karşılaştıkları ilk yardım gerektiren durumların sıklığını sorgulamak, ilk yardım malzeme ve bilgi kaynakları, ilk yardım konusunda bilgi sahibi olmak için tercih ettikleri eğitim kaynakları, ilk yardım gerektiren bazı durumlarda ilk yardım bilgi düzeyleriyle, eğitim öncesi ilk yardım bilgi düzeylerini saptamak ve ilk yardım eğitim öncesi-sonrası bilgi düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırma Akyurt Bölgesi bir mobilya fabrikası çalışanlarını kapsayan önce sonra düzenlemeli müdahale araştırmasıdır. Araştırmanın çalışma evrenini, Ankara-Akyurt İlçesi MOB mobilya fabrikasında çalışan 155 kişi oluşturmaktadır. Çalışanların tümüne ulaşmak planlanmıştır. Ancak,48 personelin yurtdışında bulunması dolayısıyla, %76.4'üne (n=155) ulaşılmıştır. Katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği ile öntest uygulanmıştır. Eğitim, işverenin çalışma akışına mani olmayacak şekilde izin verdiği 61 kişiyle yapılmıştır (% 39.4; n= 61) . İkinci test eğitimden iki hafta sonra aynı anket formu ile aynı anda gözetim altında uygulanmıştır.Görüşülen personelin %49'u (76kişi) 41-50 yaş grubunda, %91,6'i (142 kişi) erkek, %69'u (107 kişi) mavi yakalıdır. Görüşülen 155 çalışandan Haziran,2008-Haziran 2009 bir yıllık dönem içerisinde 45 kişide (%29) en az bir ilkyardım gerektiren durumun olduğu saptanmıştır. Bilgi puanlarının yaş grupları arasında fark olmadığı ancak öğrenim durumu arttıkça arttığı, evinde ilk yardım malzemesi bulunan katılımcılarla bulunmayanların ilk yardım bilgi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır. 61 personelde yapılan testler ile eğitim öncesi ve sonrası ilk yardım bilgi seviyeleri ölçülmüş 100 puan üzerinden her katılımcının ilk yardım bilgi puanı hesaplanmıştır. İlk yardım eğitimi öncesi yapılan ön testler ile eğitim sonrası yapılan son testlerden alınan İlkyardım bilgisi notları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Uygulanan eğitim bilgi puanlarını ortalama 34.8 puan artırmış, yapılan önemlilik testi farkın tesadüfi olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims the enhancement of the first aid comprehension levels and knowledge of workers at a furniture manufacturing factory in Ankara-Akyurt by setting the frequency of first aid cases and current first aid awareness levels. That is a definitive type study. The location of the study is 155 workers of MOB furniture factory in Ankara-Akyurt district. It is planned to reach all 155 workers. However 48 personnel were out of the country only 76.4% percent of the personnel were reached. The participants were applied pre test by face to face meeting technique. 61 personnel were trained on first aid subject, and second test was applied with the same form at the same time.The personnel to be interviewed are in the 41 - 50 age group which is 49 % of the total, 91.6 (142 person) men and 69 % (107 person) is blue collar. It is understood that in one year period June 2008 - June 2009, 45 person (29 %) at least one time first aid needed. There is no difference between age groups first aid comprehension but due to education level, comprehension level increases. It is also described that participants who have first aid kits at their homes, have the higher level of first aid comprehension respectively.With that study, the 155 personnel of the MOB factory is aimed to enhance of their first aid knowledge levels by training and define the frequency of first aid cases. The tests applied to convince pre- education and post -education levels and any participants? first aid knowledge points calculated as of 100 points. It is seen and proved that, the training increased the points approximately 34.8 points and that increase in the level of difference is not deliberate.