Babaların annelik bekçiliği algıları ile katılım düzeyleri ve 48-66 aylık çocuklarının özbakım becerileri arasındaki ilişki
The relationship between fathers' perceptions of maternal gatekeeping with participation levels and self-care skills of their 48-66 month-old children
  1. Tez No: 779895
  2. Yazar: ESRA SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TANER DERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Babanın çocukla iletişimi, çocuğun mutluluğu, sağlığı ve temizliği gibi durumlarda kendini sorumlu hissetmesi baba katılımı olarak ifade edilmektedir. Çalışmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden 48-66 aylık çocukların özbakım becerileri ile babalarının annelik bekçiliği algılarıyla katılım düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın örneklemini 2021–2022 eğitim öğretim yılında Bursa ilinde MEB'e bağlı resmi anaokullarına devam eden 48-66 aylık 400 çocuk ve onların anne-babaları oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak üzere Dinçer, Demiriz ve Ergül (2017) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Dönem Çocukları (36–72 ay) İçin ”Özbakım Becerileri Ölçeği-Öğretmen Formu“ ile Sımsıkı ve Şendil (2014) tarafından geliştirilen ”Baba Katılım Ölçeği (BAKÖ)“ ve Karabulut ve Şendil (2017) tarafından geliştirilen ”Okul Öncesi Dönem (3-6 yaş) Annelik Bekçiliği Ölçeği (OÖABÖ)-Anne Formu“ ve ”Okul Öncesi Dönem (3-6 yaş) Annelik Bekçiliği Ölçeği (OÖABÖ)-Baba Formu“ ve araştırmacının hazırladığı ”Kişisel Bilgi Formu" kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programına aktarılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; 48-66 aylık çocuğu olan babaların eğitim seviyesi ile annelik bekçiliği algıları ve katılım düzeyleri puanları arasında bir farklılık saptanmamıştır. Babaların katılım düzeyleri düşük sosyoekonomik düzeye sahip katılımcılarda daha yüksek çıkmıştır. İyi ve daha üst düzey sosyoekonomik düzeye sahip babaların anne bekçiliği algıları daha yüksek çıktığı görülmüştür. Çocuk sayısı fazla olan babaların katılım düzeyleri yüksek çıkmıştır. Kız çocuğa sahip babaların çocuklarının temel bakımına katılım düzeyi erkek çocuklarına göre yüksek çıkmıştır. Babaların anne bekçiliği algılarıyla sahip olduğu çocuk sayısı, cinsiyetleri; baba katılımı ve babaların anne bekçiliği algıları ile çocuğun yaşı, okula devam süresi arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. 48-66 aylık çocukların özbakım beceri düzeyleri ile çocuğun yaşı, cinsiyeti, kardeş sayısına, çocuğun okula devam süresine, anne-baba eğitim durumuna ve sosyoekonomik düzeylerine göre anlamlı bir farklılık bulunmadığı görülmüştür. Babaların katılım düzeyleri anne bekçiliği algıları ile ilişkiliyken, özbakım becerileri ile baba katılım düzeyleri arasında bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The father's communication with the child, the child's happiness, health, and the feeling of responsibility in situations such as cleanliness is expressed as father participation. The aim of the study is to examine the relationship between the self-care skills of 48-66 month-old children attending preschool education, their level of father involvement and their perceptions of maternal gatekeeping. The method of the research is the relational screening model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 400 children aged 48-66 months and their parents who attend official kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Bursa in the 2021-2022 academic year.“Self-Care Skills Scale-Teacher Form for Pre-School Children (36-72 months)”asked by Dinçer, Demiriz and Ergül (2017) to collect data in the research, and the questionnaire“Father Participation Scale (BAKÖ)”by Sımsıkı and Şendil (2014)“ and search by Karabulut and Şendil (2017) ”Pre-School Period (3-6 years) Maternal Gatekeeping Scale (PSS)-Mother Form“ and ”Pre-School Period (3-6 years) Maternal Gatekeeping Scale (PSS)-Father Form“ and the ”Personal Information Form" prepared by the researcher were used. The collected data were transferred to the SPSS program and analyzed. As a result of the research; No different was found between the education level of fathers with 48-66 month old children, their perceptions of maternal gatekeeping and their father involvoment. Fathers' participation levels were higher in participants with low socioeconomic status. It has been observed that fathers with good and higher socioeconomic status have higher maternal gatekeeping perceptions. The participation levels of fathers with more children were found to be high. The level of participation of fathers with daughters in basic care of their children was higher than that of sons. The number of children, their genders; No significant difference was found between father involvement and perceptions of fathers' maternal gatekeeping and the age of the child and the duration of school attendance. It was observed that there was no significant difference between the self-care skill levels of the 48-66 month-old children and the age, gender, number of siblings, duration of school attendance of the child, educational status of the parents and socioeconomic levels. While fathers' participation levels are related to their perceptions of maternal gatekeeping, there is no relationship between self-care skills and father involvement levels.