Çalışanların stratejik planlamayı sahiplenmesi, koordinasyon aracı olarak görmesinin ayrıştırılmış planlı davranış teorisi kapsamında ölçümü: DMO uygulaması
Measurement of employees' perceptions about ownership of strategic planning, consideration as a coordination tool, with decomposed theory of planned behavior: DMO application
- Tez No: 589134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kamu kurumlarının 2. veya 3. Stratejik Plan Dönemi içerisinde oldukları günümüzde; planların hazırlanması, uygulanması ve sonuçlarının izlenmesi boyutlarının tümünü içerecek şekilde stratejik planlama bir yenilik olarak değerlendirilebilir. Stratejik planlama; 5 yıl için hazırlanan stratejik planları, bu planların uygulama boyutları olan yıllık performans programları, performans değerlendirme raporları, bütçe uygulaması ve projeleri de kapsayacak şekilde ele alınmıştır. Bir yenilik olarak değerlendirilen stratejik planlamanın çalışanlar tarafından kabulü Ayrıştırılmış Planlı Davranış Teorisi ile ölçülmüştür. Araştırmada anket ve mülakat yöntemleriyle veri toplama yöntemi tercih edilmiştir. Anketin oluşumunda kurumda gözlem ve mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu gözlem ve mülakatlar sonucu sorulması planlanan sorular kuruma özgüleştirilmiştir. Ana kütle mevcutta faaliyet gösteren yaklaşık 1000 çalışanı olan bir KİT'in çalışanlarından oluşmaktadır. Stratejik planlama ile görece daha çok ilgili olabilecek Merkez ve Taşra Teşkilatı çalışanlarından yaklaşık 300 kişiye anket iletilerek 200 ankete dönüş olmuştur. Geçerli olan 194 anket için veri girişi yapılmış ve analize konu veriyi oluşturmuştur. Çalışma kapsamında yapılan alan araştırmasında, stratejik planlama ve uygulama süreçlerine katılım nihai bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Katılımı nelerin etkilediğinin analiz edildiği çalışmada doğrudan etkili olan değişkenlerle birlikte dolaylı etkiler de tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada; katılım değişkeni üzerinde farkındalık ve sübjektif normların; farkındalık değişkeni üzerinde tutum, algılanan davranışsal kontrol ve koordinasyonun; koordinasyon üzerinde ise sübjektif normlar ve algılanan davranışsal kontrolün pozitif yönde ve doğrudan etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, when the public institutions are in the period of 2nd or 3rd Strategic Plan, strategic planning including all the dimensions of preperation, application and monitoring the outcomes of the plans shall be assessed as a reform/an innovation. Strategic planning is being approached to cover strategic plans for 5 years and the implementation aspects of these plans which are annual performance programs, performance evaluation reports, budget implementations and projects. The acceptance of strategic planning as a reform/an innovation by the personnel is surveyed according to the Decomposed Theory of Planned Behaviour. In the research, the method of collecting data via survey and interview is preferred. Observations and interviews are carried out in the institution for formation of the survey. As a result of these observations and interviews, the questions planned to be asked are made specific for the institution. The main group is composed of the personnel of an active state-owned-enterprise which has approximately 1000 employees. Being conveyed to 300 employees who are relatively more related with strategic planning, 200 surveys are submitted. Data were entered for 194 valid questionnaires and formed the subject data for the analysis. In the field research carried out for the study, participation to strategic planning and implemetation processes is accepted to be the dependent variable. In the study that analyses the factors to affect participation, together with the directly effective variables, indirect effects are identified, too. Study ascertains positive relationship and direct influence of awareness and subjective norms on participation variable, attitude, perceived behavioral control and coordination on awareness variable, subjective norms and perceived behavioral control on coordination.