Nazi Almanyası'nda çocuk kitaplarının propaganda aracı olarak kullanılmasına dair bir örnek: Der Giftpilz (Zehirli Mantar)
An example of the use of children's books as a propaganda tool in Nazi Germany: Der Giftpilz (Poisonous Mushroom )
- Tez No: 589133
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ALPEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kitap, bilginin insanlar arasında yayılmasını sağlayan bir araçtır. Kitle iletişim araçları içinde yer almasa da henüz iletişim teknolojisi ortada yokken etkin bir propaganda aracı olarak kullanılmıştır. Kitapların okuyucusu kısıtlı olduğu için propaganda etki alanı da kısıtlıdır. Ancak eğitim kitapları çocuklar üzerinde etkili olduğu için ideolojinin yeni nesle benimsetilmesi açısından çok önemlidir. Kitapların propaganda amaçlı en etkili kullanımı II. Dünya Savaşı'nda olmuştur. Bu dönemde totaliter rejimlere sahip olan ülkeler (Almanya, İtalya, Sovyetler Birliği) doktrinlerini benimsetmek amacıyla kitaplarda propagandaya başvurmuştur. Bu çalışmada, 1938 yılında Nazi Almanyası (Drittes Reich – 3. Reich) döneminde basılan Der Giftpilz (Zehirli Mantar) isimli çocuk kitabının çevirisi yapılarak metindeki propaganda ve ideoloji unsurları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Eğitim, propaganda ve antisemitizm kavramları bölümler halinde açıklanarak hikâyelerin bu kavramlar üzerinden değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The book is a means of spreading knowledge among people. Although it is not included in the mass media, it has been used as an effective propaganda tool while the communication technology is not in the middle. Since the reader of books is restricted, the propaganda domain is restricted. However, since to the next generation. The most effective use of books for propaganda purposes II. In World War II has been. During this period, countries with totalitarian regimes (Germany, Italy, the Soviet educational books are effective on children, they are very important for the adoption of ideology Union) resorted to propaganda in books in order to adopt their doctrines. In this work, in 1938, Nazi Germany (Drittes Reich – 3. Reich) during the period of Der Giftpilz (Poisonous Mushroom) by the translation of the children's book, propaganda and ideology elements in the text was tried to be revealed. The concepts of education, propaganda and antisemitism were explained in sections and the stories were evaluated through these concepts.