Fen bilimleri dersinde model kullanımının 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisi
Effect of model use in science course on academic achievements and attitudes oft the 6th grade students
  1. Tez No: 589139
  2. Yazar: YAĞMUR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Fen Bilimleri dersinde model kullanımının öğrencilerin derse karşı ilgi, tutum, motivasyon, güdüleme gibi birçok etkisi vardır. Aynı zamanda bilgiyi somutlaştırır, dikkat çeker, hatırlamayı sağlar, zamandan tasarruf sağlar, yaparak yaşayarak öğretir. Bu sayede kalıcı öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Bu çalışmada 6. Sınıf Fen Bilimleri“Dünya'mız, Ay ve Yaşam Kaynağımız Güneş”ünitesinin öğretiminde model kullanımının öğrencilerin bu ünite ile ilgili akademik başarısına ve fen bilimleri dersine yönelik olan tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırma neden-sonuç ilişkisini belirlemeye dayandığı için nicel yöntem olarak yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desende, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa iline bağlı bir devlet okulunda okumakta olan 6. sınıf toplam 59 öğrenci seçilmiştir. Okulda 31 öğrenci deney grubu, 28 öğrenci kontrol grubu olacak şekilde rastgele seçilmiştir. Çalışmada deney grubunda dersler öğretim programının ön gördüğü öğretim yönteminin model kullanılarak zenginleştirilmesi ile gerçekleştirilirken kontrol grubunda ise sadece öğretim programının ön gördüğü öğretim yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, 25 maddeden oluşan akademik başarı testi ile 30 maddeden oluşan derse yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Her iki gruba da çalışma öncesi ve sonrası akademik başarı testi ve derse yönelik tutum ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında t-Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, sadece mevcut öğretim programının uygulandığı kontrol grubu ile dersin mevcut öğretim programının yanında model kullanılarak zenginleştirilmiş öğretim yöntemiyle işlenen deney grubunun son test akademik başarı ve tutum testleri arasında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Buna göre model kullanımının fen bilimleri dersinde akademik başarıyı arttırdığı ve fen bilimleri dersine yönelik olumlu tutum geliştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The use of models in a science course has many effects such as interest, attitude and motivation. At the same time, it embodies knowledge, draws attention, provides remembering, saves time, and provides teaching by living. In this way, a permanent learning is provided. In this study, the effect of use of models for the 6th Grade Science Unit, titled“Our World, the Moon and the Sun, a Source of Our Life,”on students' academic achievement and attitudes towards science course was investigated. A quantitative method was used in the research. An experimental design was used as a quantitative method because the research was based on determining cause and effect relation. In the experimental and control group quasi-experimental design, a total of 59 6thgrade students studying at a public school in Şanlıurfa during 2016-2017 academic years were selected. At school, a random selection was performed as an experimental group of 31 students and a control group of 28 students. In the study, the courses in the experimental group were carried out by enriching the teaching method in accordance with the curriculum by using a model, whereas the courses in the control group were carried out using only the teaching method in accordance with the curriculum. An academic achievement test consisting of 25 items, which was developed by the researcher, and an attitude scale consisting of 30 items were used as data collection tools. The academic achievement test and the attitude scale were applied to both groups as a pre-test and post-test before and after the study. The data obtained were analyzed by using a t-Test in SPSS program. According to the results of the research, it was found that there was a significant difference between the post-test academic achievement and attitude tests of the control group where only the current teaching program was applied and of the experimental group where the course was performed by using the teaching method enriched with a model besides the current teaching program. Accordingly, it can be said that the use of a model increases the academic achievement in the science course and develops a positive attitude towards the science course.