Yerel halkın bakış açısıyla Cilo Dağı'nın kış turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of winter tourism potential of Cilo Mountain with local people's perspective
  1. Tez No: 589158
  2. Yazar: İSMAİL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'nin ikinci büyük dağı olmasına rağmen kış turizminden yeteri faydayı sağlayamayan Cilo Dağı'nda kış turizmini gerçekleştirememe sebeplerinin yerel halkın bakış açısıyla incelenmesidir. Bununla birlikte bölgenin kış turizmine açılabilmesi için gereksinimlerin neler olduğu, bölgede kış turizm faaliyetleri gerçekleşirse bölgeye sağlayabileceği olumlu ve olumsuz etkiler de araştırılmıştır. Araştırma Cilo Dağının hinterlandını oluşturan Hakkâri ve Van illerinde yaşayan yerli halka 01/10/2018 - 30/11/2018 tarihleri arasında anket uygulayarak gerekli veriler elde edilmiştir. Araştırma kapsamında katılımcılar, Türkiye İstatistik Kurumunun 2017 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçları temel alınarak belirlenmiştir. Araştırmada zaman ve maliyet sınırlılıkları nedeniyle örnekleme yoluna gidilmiştir. Kolayda örnekleme yoluyla 600 kişiye anket uygulanmış, uç değereler ve eksik veriler değerlendirmeye alınmamıştır. Toplamda 486 anket değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Cilo Dağı'nda kış turizmi gerçekleşmemesinin en büyük nedeninin tanıtım eksikliği olduğu ortaya çıkmıştır. Nitekim katılımcılar, yapılan görüşmelerde de en büyük sıkıntının yanlış algıdan kaynaklandığı, bölgenin sadece olumsuz olaylarla anılmasının bölge imajını yıprattığını belirtmişlerdir. İkinci sıradaki neden ise ulaşım sorunlarıdır. Bölgenin bulunduğu coğrafi alan da bu sorunun önemli bir nedenidir. 2015 yılında Yüksekova Selahattin Eyyubi Havaalanı'nın açılması bu sorunun aşılmasında önemli bir etken olabilir. Üçüncüsü güvenlik problemleridir. Bölgenin kötü imajının oluşmasındaki temel problem de budur. Dördüncü problem ise mekanik tesis ve eğlence olanaklarının yetersizliğidir. Beşinci ve en az etkili problem ise kalifiye personel eksikliği olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study, Turkey's second largest mountain, although not providing enough benefits from the causes inability to perform its winter tourism, winter tourism in the Mount Cilo is examined from the perspective of local people. However, the needs of the region to open to winter tourism, the winter tourism activities in the region can be provided to the region, the positive and negative effects can be investigated. The research conducted a survey between 01/10/2018 - 30/11/2018 to the local people living in Hakkari and Van provinces, which constitute the hinterland of Cilo mountain. Within the scope of the research, the participants were determined based on the results of the address-based population registry system of the Turkish Statistical Institute in 2017. In the research, sampling was made due to time and cost limitations. 600 people were interviewed by easy sampling, and extreme values and missing data were not taken into consideration. A total of 486 significant data were evaluated. The data were analyzed with statistical package program. The biggest reason for not having winter tourism on Cilo Mountain is the lack of publicity. As a matter of fact, the participants stated that the biggest distress in the interviews was caused by the wrong perception, and that the only negative events in the region was the destruction of the image of the region. The second reason is transportation problems. The geographical area where the region is located is also an important cause of this problem. The opening of Yüksekova Selahattin Eyyubi Airport in 2015 may be an important factor in overcoming this problem. The third problem is security problems. This is the main problem in creating the bad image of the region. The fourth problem is the lack of mechanical facilities and entertainment opportunities. The fifth and least effective problem emerged as a lack of qualified personnel.