Hemşirelerin kemoterapi nedeniyle kemik iliği baskılanan hastaların bakımına ilişkin bilgileri
Knowledge of nurses about the care of patients with myelosuppression due to chemotherapy
  1. Tez No: 58916
  2. Yazar: AYSEL ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Araştırma, kemoterapi nedeniyle kemik iliği baskılanan hastaların bakımına ilişkin, hemşirelerin bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara Üniversitesine bağlı İbni Sina ve Cebeci Hastanelerinde çalışan, kemoterapi uygulayan ve kemoterapi uygulanan hastalara bakım veren 86 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hemşirelerle tek tek görüşülerek, hazırlanan soru kağıdının doldurulmasıyla elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Tek Yönlü Varyans Analizi, Scheffe testi, Student's t testi ve Chi-Square testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hemşirelerin kemoterapi nedeniyle kemik iliği baskılanan hastaların bakımına ilişkin bilgilerinin yeterli düzeyde olmadığı belirlenmiştir. Hemşirelerin aldıkları bilgi puanlarına yaşın etkisi anlamlı bulunmuştur. Mezun olunan okul, toplam hizmet yılı, bulunduğu klinikte çalışma süresi ve hizmet içi eğitimin bilgi puanlarına etkisi anlamlı bulunmamıştır. Yukarıda verilen sonuçlar doğrultusunda; hemşirelere kemik iliği baskılanan hastaların etkin bakımına yönelik planlı bir hizmet içi eğitimin verilmesi; hemşirelik uygulamalarının teorik bilgiye dayandırılarak geliştirilmesi ve hemşirelik bakımında hasta eğitiminin yer almasının sağlanması önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kemoterapinin yan etkileri, kemik iliği baskılanması, anemi, trombositopeni, lökopenide bakım. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study has been carried out with the purpose of determining the knowledge levels of nurses about the care of patients with myelosuppression due to chemotherapy. The sample of the survey consisted of 86 nurses who work in İbni Sina and Cebeci hospitals of Ankara University and who apply chemotherapy or give care to patients who have had chemotherapy. Data have been collected through interviews by using questionnaires that were prepared by the researcher. For the evaluation of the data collected, One way analysis of variance, Scheffe test, Studen's t test and Chi-Square test were used. According to the findings of the study, it was determined that the knowledge of the nurses about the care of patients with myelosuppression due to chemotherapy is inadequate. The effect of age on the knowledge grades of nurses was found to be statistically significant while the effect of other factors such as the school graduated, total duration of service, duration of work in the current clinic, and in-service training were found to be statistically insignificant. Parallel to the above mentioned results, the following suggestions were proposed; to offer nurses a well-planned in-service training about the care of patients with myelosuppression, to develop nursing practices basing on theoretical information and to include patient training in nursing care. Key Words : Side effects of chemotherapy, myelosuppression, anemia, thrombocytopenia, care in leukopenia. IV