Kurumsal risk yönetimi: Bir uygulama
Enterprise risk management: An implementation
  1. Tez No: 589161
  2. Yazar: SEZAYİ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA LERZAN KAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tez çalışması, üretim işletmelerinde kurumsal risk yönetimi yeteneği kazanılması amacıyla, şirkete özgü bir kurumsal risk yönetim modelinin, uyarlanması, uygulanması ve sonuçlarının ölçülmesi safhalarının örnek uygulama eşliğinde somut olarak ortaya koyulmasını kapsamaktadır. Bu kapsamda, ekonominin bileşenleri, risk-fırsat kavramları, iç kontrol, risk yönetimi, kurumsal yönetim, iç denetim kavramları değerlendirilmiştir. Uluslararası Standart Belirleme Organizasyonu (International Organization for Standardization-ISO) Kurumsal Risk Yönetim Prensipleri, Treadway Komisyonu Himaye Örgütleri Komitesi (Comitee of Sponsoring Organizations of the Treadway-COSO), İç Kontrol Entegre Çerçevesi (COSO Internal Control- Integrated Framework-COSO İç Kontrol Sistemi), COSO'nun 2004 yılında yayınlanmış olan Kurumsal Risk Yönetimi –Entegre Çerçevesi (COSO KRY-2004), COSO Enterprise Risk Management- Integrated Framework (COSO ERM-2004) ve Haziran 2017'de güncellenen Kurumsal Risk Yönetimi-Strateji ve Performansa Entegre Çerçeve (COSO KRY-2017), Enterprise Risk Management-Integrating with Strategy and Performance (COSO ERM-2017) bileşenleri incelenmiştir. İncelenen model ve yaklaşımlardan hareketle, bir üretim şirketi için, şirketin ihtiyaçlarına uygun, özgün bir kurumsal risk yönetim çerçevesi oluşturulması konusunda çalışılmıştır. Kurumsal risk yönetimi çerçevesinin oluşturulması ve geliştirilmesi projesinde, proje fizibilitesi eşliğinde üst yönetim desteğinin alınması gerekmektedir. Şirket içinde ortak bir risk-fırsat algısı ve terminoloji yaratılması, stratejik hedeflerin güncellenmesi, organizasyon yapısının, iç kontrol uygulamalarının, COSO İç Kontrol Entegre Çerçevesi prensipleri ve COSO KRY-2017 çerçevesi bileşenleri ele alınarak, risk ve fırsatlarla ilgili, tanımlama, planlama, ölçme, yönetme esaslarının şirket yapısına uygun olarak oluşturulması, oluşturulan çerçevenin etkinliğinin iç denetim aracılığı ile ölçülmesi ve izlenmesi ele alınmıştır. Sonuç olarak, risk yönetim fonksiyonunun şirketlerde bir rekabet avantajına dönüşecek yetkinlikte çalıştırılması ile ilgili, ağırlıklı olarak COSO İç Kontrol Entegre Çerçevesi prensipleri ve COSO KRY-2017 bileşenleri esas alınarak, bir üretim şirketinde Kurumsal Risk Yönetimi Çerçevesi (KRY) oluşturulması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of the thesis is to build up an enterprise risk management approach, implement a risk management model for the sample production company, and measure, monitor and communicate the results for a perceptible guidance to support the companies to improve their risk management capabilities. Within the defined scope, by considering today's economic and social life dynamics, the risk-opportunity concepts, internal control, risk management, governance, internal audit disciplines have been focused. After investigation of ISO Enterprise Risk Management principles, COSO Internal Control-Integrated Framework (COSO Internal Control) , COSO ERM-2004 and COSO ERM-2017, it is decided to work on the implementation of the risk management model for a sample production company with the reference of COSO Internal Control and COSO ERM-2017. During the implementation process of the risk management model, having the sponsorship of the top management with the help of a sufficient feasibility, building up a common risk-opportunity terminology and increasing the awareness within the organization have been prioritized. The steps of updating the strategic goals, restructuring the organization, revision of the internal control tools in line with COSO Internal Control and COSO ERM-2017 requirements, applying to COSO ERM-2017 components and principals for a proper risk management function and control the effectiveness of the model with the help of Internal Audit have been followed. As a result, being the risk management function a competitive advantage for the corporates, we presented a unique implementation approach of a risk management model for a production company with the reference of COSO ERM-2017 and COSO Internal Control.