Karşılaştırmalı kamu personel sistemi: Türkiye Japonya örneği
Comparative public personnel system: Turkey Japan as a case
  1. Tez No: 589160
  2. Yazar: GÜLÇİN EROKSAL ÜLGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Karşılaştırmalı kamu yönetimi (KKY), idari kurumların, süreçlerin ve davranışların; örgütsel, ulusal ve kültürel sınırlar çerçevesinde incelenmesidir. Karşılaştırmalı personel yönetimi de farklı ülkelerin personel sistemlerinin örgütsel, davranışsal, kültürel, yasal sınırlar çerçevesinde incelenmesidir. Dünya'da karşılaştırmalı kamu yönetimine ve karşılaştırmalı personel yönetimine ilişkin pek çok çalışma bulunmaktadır. KKY çalışmaları son dönemde ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak, karşılaştırmalı personel yönetimine ilişkin çalışma sayısı çok azdır. Bu nedenle tezimizde en temel amacımız karşılaştırmalı bir personel yönetimi çalışması ortaya koymaktır. Bu amacın tezin konusunda yansıması ise, benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymak ve iyi uygulamaları tespit etmektir. Karşılaştırma konusu olarak seçmiş olduğumuz ülkeler Türkiye ve Japonya'dır. Japonya'yı seçmemizdeki temel neden, ülkenin başarısının personele bağlanmış olmasıdır. Bunun yanı sıra, personel yönetimine ilişkin düşünsel alanda yapmış olduğu katkılar, Türkiye'de yapılan akademik çalışmalarda Japonya'nın merak konusu olmasına rağmen çalışma sayısının az olması ve personel yönetimine ilişkin benzer yönde çok sınırlı çalışma bulunması tercihte etkili olmuştur. Bu kapsamda, çalışmamızın birinci bölümünde kavramsal ve kuramsal olarak KKY ve karşılaştırmalı personel yönetimi ele alınmış olup diğer bölümlerde kullanılacak olan yaklaşım belirlenmiştir. İkinci bölümde, Japonya ve Türkiye'nin personel sistemlerinin genel görüntüsü verilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda tarihsel süreç, kamu görevlilerinin tanımı ve sayısal görünümü, personel yönetimindeki kurumsal yapılar, kamu görevlilerinin hakları, yükümlülükleri ve yasakları ile personel sistemindeki güncel sorunlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, personel yönetiminin temel fonksiyonları olan, işe alma, eğitim, kariyer, personelin değerlendirilmesi ve ücret açısından iki sistem uygulamaları açısından karşılaştırmaya tabi tutulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise, çalışma ilişkileri kapsamında, disiplin, etik, ayrımcılık, sendikal düzenlemeler ve çalışma ilişkisinin sona erme şekilleri her iki ülkedeki uygulamalar çerçevesinde ele alınmıştır. Karşılaştırma sonucunda, ülkelerdeki benzer ve farklı uygulamalar tespit edilmiş; ülkelerin iyi uygulamaları ve birbirlerinden alabilecekleri dersler belirtilmiştir. Bu anlamda tezimiz teorik olarak hazırlanmış bir tezdir.
Özet (Çeviri)
Comparative Public Administration (CPA) is the study of administrative institutions, processes and behaviors within organizational, national and cultural boundaries. Comparative Personnel Management is also the study of personnel systems of different countries within organizational, behavioral, cultural, legal boundaries. There are many studies on Comparative Public Administration and comparative Personnel Management in the world. CPA studies have also started to become widespread in our country in the recent period. However, the number of studies on Comparative Personnel Management is very small. Therefore, our main aim in our thesis is to introduce a comparative personnel management study. If this goal is reflected in the thesis, it is to reveal similarities and differences and to identify good practices.between Turkey and Japan. The main reason we chose Japan is that the country's success is tied to it's personnel. In addition, Japan has an impact on theoric area of personnel management and although Japan is the subject of interest in academic studies in Turkey but the number of studies are very limited related to personnel management in Japan. In this context, the first part of our study was conceptually and theoretically focused on CPA and Comparative Personnel Management and the approach to be used in the other sections was determined. In the second section, the general view of the personnel systems of Japan and Turkey was tried to be given In this context, historical process, definition and numerical view of public officials, legal and corporate structures in personnel management, rights, obligations and prohibitions of public officials and current problems in personnel system are discussed. In the third section, the basic functions of Personnel Management and its practices were compared in terms of hiring, training, career, evaluation of personnel and wages. In the fourth and last section, discipline, ethics, discrimination, Trade Union regulations and the ways of ending the working relationship are covered within the framework of the practices in both countries. In this sense, our thesis is a thesis prepared theoretically.