Bipolar depresyon hastalarında özkıyım riskinin üstbiliş ve duygusal şemalarla ilişkisi
The relationship between suicide risk and metacognition and emotional schemas in bipolar depression patients
- Tez No: 589185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE, UZMAN ERKAL ERZİNCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bipolar bozukluk, duygudurum bozuklukları içinde özkıyım ile yakından ilişkili bir hastalıktır. Bipolar bozukluk hastalarında hayat boyu özkıyım görülme sıklığı yüksek bulunmuştur. Bipolar bozukluğun depresyon ve remisyon dönemlerindeki üstbilişler ve duygusal şemaların özkıyımla ilişkisini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Bu tez çalışmasına Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine başvuran DSM 5'e göre bipolar bozukluk depresyon tanısı almış, araştırma hakkında bilgilendirilmiş olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 68 hasta ile remisyon döneminde olan 46 bipolar bozukluk hastası alınmıştır. Çalışmaya 68'i bipolar bozukluk depresyon döneminde, 46'sı bipolar bozukluk remisyon döneminde kontrol grubu olmak üzere toplam 114 kişi katılmıştır. Bu kişilere Sosyodemografik Veri Formu, Duygudurum Bozuklukları Tanı ve İzlem Formu (SKIP-TURK), Young-Mani Derecelendirme Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Üstbiliş Ölçeği-30, Leahy Duygusal Şema Ölçeği, İntihar Riski Ölçeği verilmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Among mood disorders, bipolar disorder is closely related to suicide. It is determined that suicide rates of bipolar disorder patients are high throughout their lives. Our aim is to study relationship of suicide with metacognition and emotional schemas in bipolar disorder at the depression and remission stages. METHOD: This dissertation study accepted 68 patients who have applied to the polyclinics of Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi (Erenköy Mental and Neurological Disorders Hospital), have been diagnosed as bipolar disorder depression patients according to DSM-5, were informed about the study, and have consented to participate to the study; also 46 bipolar disorder patients in remission stage with the exact aforementioned criteria. Of the 114 people who participated in the study, 68 are in the bipolar disorder depression stage and 46 are in the bipolar disorder remission stage as a control group. These people were given Sociodemographic Questionnaire, Assessment and Monitoring Form for Mood Disorders (SKIP-TURK), Young-Mani Rating Scale, Beck's Depression Inventory, The Metacognition Questionnaire-30, Leahy Emotional Schema Scale, Suicide Probability Scale.