Coğrafya öğretiminde göç üzerine metaforik bir çalışma
A metaphorical study on migration in geography teaching
  1. Tez No: 589226
  2. Yazar: ÇİĞDEM DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, ortaöğretim öğrencilerinin göç kavramı ile ilgili zihinsel algılarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubu Kocaeli ili Çayırova ilçesinde bulunan 5 farklı lisede öğrenim gören 330 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Göç Metafor Formu”kullanılmıştır. Bu formda öğrencilere şu soru yöneltilmiştir:“Göç…………gibidir. Çünkü …………….”ve cümledeki boşlukları kendilerince tamamlamaları istenmiştir. Araştırmanın aracının güvenirliği için Kappa istatistiğinden faydalanılarak uyuşma yüzdesi hesaplanmıştır. Bu hesaplama sonucunda güvenirlik % 97,5 bulunmuştur. Bu sonuca göre araştırmanın güvenirliği yeterli durumdadır. Elde edilen bulgular metafor eleme aşamasından geçmiştir ve çalışmanın sonucunda öğrencilerden 205 farklı metafor elde edilmiştir. Elde edilen metaforlar 8 kavramsal kategori altında ele alınmış ve yorumlanmıştır. Öğrencilerin en çok“yeni bir hayatın başlangıcı olarak göç”kategorisinde yoğunlaştıkları görülmüştür. Öğrencilerin göç kavramını en çok en çok; 'yeni bir hayat, kuş ve kuşlar, umut, yeniden doğmak, yeni bir dünya, kitap, yeni bir başlangıç, ayrılık, hayat ve ölüm' metaforları ile ilişkilendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal high school students' perceptions of immigration concept. The participants of the study were 330 students in five different high schools located in Çayırova, Kocaeli. In the study, qualitative research method was used. In order to provide data,“Immigration Metaphors Form”was utilised as an instrument. In the form, the question that was directed to students was“Immigration is like …..Because ….”and they were requested to complete the sentence in the way they liked. To ensure reliability of the research, percentage agreement was calculated using Cohen's Kappa statistic. As a result of the calculation, reliability was found % 97,5 which indicated sufficient level of reliability. The findings obtained from the students passed through the metaphors elimination process after which 205 different metaphors were received from students. The attained metaphors were discussed and evaluated under 8 conceptual categories. It was seen that students mostly concentrated in“immigration as beginning of a new life”category. It was discovered that students associated the concept of immigration with 'new life, bird and birds, hope, rebirth, a new world, book, a new beginning, separation, life and death' the most.