Gecekondu bölgesinde yaşayan kadınların karşılaştıkları krize neden olabilecek yaşam olaylarının saptanması ve ruhsal belirtilerinin değerlendirilmesi
Life events that might lead to a crisis among gecekondu women and evaluation of their psychological symptoms
- Tez No: 58924
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TERAKYE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışma, gecekondu bölgesinde yaşayan kadınlarda krize neden olabilecek zorlayıcı yaşam olaylarının sayısını ve bu olaylarla ruhsal belirti gösterme arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacı ile karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma örneklemine 150 gecekondu grubu 119 kontrol grubu olmak üzere toplam 269 kadın alınmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu (Ek. 1-2-3) üç bölümden oluşmaktadır. I. bölümde kadınların sosyodemografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. II. bölümde yaşam olayları listesi ile karşılaşılan olay sayışım belirlemek IH. bölümde ise SCL 90-R aracılığı ile ruhsal belirtileri değerlendirmek amaçlanmıştır. Veriler, kadınlarla araştırmacı ve anketörler tararından yüzyüze yapılan görüşmeler sonucu anket formlarının doldurulması biçiminde toplanmıştır. Verilerin bilgisayara girilmesi ve değerlendirilmesi Statistical Package for Social Sciences (SPSS-5.0) programında yapılmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlenmesinde bağımsız gruplardan elde edilen yüzdelerin karşılaştırılması, iki değişken arasındaki ilişkinin yön ve miktarım belirlemek üzere korelasyon değeri ve iki ortalamanın anlamlı fark gösterip göstermediğini belirlemek için t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda gecekondu ve karşılaştırma grubundaki kadınların ayrı sayıda yaşam olayı ile karşılaşmalarına karşın yaşanan olayların niteliklerinin farklı olduğu saptanmıştır. Gecekondu grubu kadınlarda yaşam olaylarının sayısı ruhsal belirtilerin varlığını etkilerken, karşılaştırma grubu kadınlarda yaşam olayları ile ruhsal belirtiler arasında bir ilişki saptanamamıştır. Gecekondu ve karşılaştırma grubundaki kadınlarda, ileri derecede yardım gerektirecek düzeyde ruhsal belirtisi olan kadın oranı çok azdır.(% 1.9) Gecekondu ve karşılaştırma grubundaki kadınlarda en yüksek oranda görülen ruhsal belirtiler uyku ve yeme bozuklukları, paranoid düşünceler, somatizasyon ve hostilite olarak saptanmıştır. Orta düzeyde yardım gerektiren ruhsal belirtiler gösteren kadınların oram tüm grup için % 28, gecekondu grubu kadınlar için % 34, karşılaştırma grubu kadınlar için % 20'dir. Araştırma sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kadın - gecekondu - yaşam olayları - kriz - ruhsal belirtiler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This comparative-descriptive research was conducted to investigate different kinds of streessful life events that might lead to a crisis in the lives of women who live in gecekondus and a possible corelation between these life events and various psychological symptoms. The sample of the study included 269 women, 150 of whom were gecekondu women and the remaining 119 were the control group. The questionnaire used in this study (Aprendix 1-2-3) had tree parts. The first part consisted of guestions designed to find out alout the sociodemographic characteristics of the women in both groups. The Social Readjustment Rating Scale was used to make a list of life events in part 2 and part 3 aimed at evaluating pyschological symptoms using the SCL 90-R. The data was collected by means of direct interviews with women and the resulting questionnaire forms. Data evaluation was made using the program called Statistical Package for Social Sciences (SPSS - 5.0). In statistical analysis, data was evaluated by using t test, correlation and percantage. The results revealed that, although the women in both groups experienced the some number of life events, there were significant differences in the nature of these events. Among gecekondu women, it was found that the number of life events had an effect on psychological symptoms, while no correlation was found between these two among the control group. In both group, the percantage of women with severe psychological symptoms was very low.(1.9%) The psychological symtomps that had the highest frequency among women in both groups were sleep and eating disorders, paranoid ideations somatization and hostility. The total percentage of moderate symptoms in both groups was found to be 28%, while it was 34% among gecekondu women and 20% in the control group. Suggestions were made based on the results of this research. KEY WORDS: Women - gecekondu - crisis - life events - psycological symptoms. ii