Çalışma ofislerinin ergonomik açıdan değerlendirilmesi ve çalışma performansı üzerine etkileri (DÜ akademik ve idari personel örneği)
Ergonomic evaluation of working offices and their impact on working performance (DU example of academic and administrative staff)
  1. Tez No: 589310
  2. Yazar: HAYRETTİN BEKLEVİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günün büyük bir kısmını çalışarak geçirmek zorunda kalan insanoğlu için ergonomi kavramı, hem çalışanın sağlığını korumak hem de daha verimli çalışması için yol ve yöntemler aramaktadır. Yapılan bu çalışma ile Düzce Üniversitesi (DÜ) merkez kampüsünde çalışan akademik ve idari personelin çalışma ofisleri ergonomik açıdan irdelenerek çalışma performanslarına etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, DÜ merkez kampüste çalışan akademik ve idari personelin çalışma ofisleri ve ofis mobilyaları ergonomik açıdan araştırılmış ve gerek fiziksel çevre koşulları gerekse de kullanılan donanımın çalışanlar üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında veri elde etme aracı olarak çalışma ofisleri, ofis mobilyaları ve fiziksel çevre koşullarının ergonomik olarak irdelendiği ve literatürde yer alan çalışmalardan yararlanılarak hazırlanmış 25 soru 81 yargıdan oluşan bir anket kullanılmıştır. Nisan 2017-Eylül 2017 dönemleri arasında 316 adet değerlendirilebilir anket elde edilmiş ve bu anketler yardımıyla istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda 14 farklı birimden veri alındığı, %70 oranında erkek katılımcıların olduğu, %85 oranında en az lisans mezunu katılımcıların olduğu, %70 oranında 6 yıl ve daha fazla süredir çalışıldığı, %90 oranında günde 4 saat ve daha fazla sürede bilgisayar kullanıldığı ve %95 oranında her oturumda aralıksız 1 saat ve daha fazla süre bilgisayarda çalışıldığı belirlenmiştir. Katılımcıların %15'inin görev süresince bilgisayar kullanımına bağlı rahatsızlık yaşadıkları tespit edilmiştir. Rahatsızlık geçirenlerin ağırlıklı olarak kas-iskelet sistemi rahatsızlığı geçirdiği görülmüştür. Katılımcıların çalışma ofislerinin ergonomik analizleri sonucunda rahatsız edici faktörlerin olmadığı belirlenmiştir. Ofis ergonomisi hakkında katılımcılar eğitim ve seminerlerle desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
The concept of ergonomics for the human being who has to spend a great port of the day working, is looking for ways and methods to protect the health of the employee and to work more efficiently with this study, the working offices of the academic and administrative staff working in the central campus of Düzce University (DU) were examined in an ergonomic perspective and their effects on the work performances were tried to be determined in this context, the working offices and office furniture of the academic and administrative staff working in the DU central campus were investigated in terms of ergonomics and the effects of both physical environmental conditions and the equipment used on the employees were investigated. In the scope of the research, a questionnaire consisting of 25 questions and 81 jurisdictions, which were prepared by using the works in the literature, were used as a means of obtaining data, working offices, office furniture and physical environment conditions were examined ergonomically. Between April 2017 and September 2017, 316 evaluable questionnaires as a result of the evaluations, data were collected form 14 different units, 70% were male participants, 85% were at least undergraduate graduates, 70% were studied for 6 years and more, 90% were used in 4 hours and more time and 95% percent of each session in the computer for 1 hour and more period is determined to work on the computer, 15% of the participants experienced discomfort due to computer use during the task has been found to suffer from discomfort experienced mainly musculoskeletal system. It was determined that there was no negativity as a result of ergonomic analysis of the working offices of the participants. As a result of the study, it is thought that giving support to the participants about the ergonomics of the office by training and seminars.