Social behaviour learning with digital games: An experimental study
Dijital video oyunları ile sosyal beceri eğitimi: Deneysel çalışma
  1. Tez No: 589325
  2. Yazar: YELİZ KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Uzun zaman boyunca sadece eğlence amaçlı görülen oyunlar, zaman içerisinde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte eğitim alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Hafıza, el-göz koordinasyon becerisi, mantık gibi konularda eğitimlerde kullanılmasının yanı sıra, similasyon ve hikaye bazlı oyunların incelenmesi ile birlikte, bu tarz oyunların sosyal beceri eğitimi üzerininde de etkisinin olduğu görülmüştür. Hikaye bazlı oyunların sosyal beceri üzerine etkisinin ölçülmesi için“Beyaz Penguen”adlı oyun geliştirilmiştir. Oyunun içerisinde yer alan hikayeye yedirilmiş sorunlara verilen cevaplar ve bu cevapların doğruluğuna veya yanlışlığına bağlı olarak oynayıcıya verilen geri dönüşlerin ardından bu sorunlara benzer olaylar ile ilgili kağıt üzerinde bir test uygulanarak oyun ile öğrenmenin ne kadar etkili olduğu ölçülmüştür. Ölçüm sonucunda pozitif bir artış gözlenmesine rağmen bu artışın oyun ile birebir bağlantısı olduğu söylenememiştir. Bu sebeple sonuç bölümünde bir sonraki çalışmalarda yapılması iyi olabilecek konulara da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
For a long time, games were considered as entertainment tools. Over time, with the evolution of technological improvements, games are also considered as a tool in education. Most research related to game-based education are made on the fields of memory, coordination and logic. In the meantime, game genres like simulation, interactive narrative and story-based games became popular as educational tools. Previous research shows that story-based games improve social abilities. This case study is performed in order to measure the effects of story-based games on social ability learning. A game which is called“Beyaz Penguen”is designed and developed for this purpose. The game includes scenarios of possible problems and questions for the player to answer about those problems. According to the correctness of the answers, the game gives positive or negative feedbacks to the player. After the playtime session, a post-survey that includes questions about the problems that player faces while playing, is applied in order to measure the improvement on the social ability of the player. Even though the results show that there is positive improvement on the results, it is not certain that this improvement is connected with the game. With the help of this results, for the further research potential is mentioned in the conclusion part.