Sigortacılık sektörü ile insani kalkınma endeksi arasındaki ilişkinin analizi: 1985-2017
Analysis of the relationship between insurance sector and human development index: 1985-2017
- Tez No: 589351
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN TÜLEYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Sigortacılık, İşletme, Finance, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sigorta sektörü Türkiye' de hizmet sektörünün en önemli branşlarından birisi olup ürettiği prim ve poliçe sayısı bakımından ve istihdam açısından gelişmeye açık bir sektör konumundadır. Batılı devletler ile karşılaştırıldığında, Türkiye'de nicelik ve nitelik itibarıyla sistemli bir sigortacılık örneğine gecikmeli olarak geçildiği söylenebilir. Ancak bugün gelinen nokta ve sektörün her geçen gün büyümesi ümit vericidir. Sigortacılık sektörü ve sigorta yaptırmaya vatandaşların bakış açısı ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bu farklılık bazen gelir düzeyi farklılıklarından bazen hayat tarzından kaynaklanmaktadır. Sigorta, kişilerin mal ve can güvenliğinin sağlanmasında riskleri en aza indiren ve kişilerin refahını koruyan bir disiplin olduğu için kalkınma ile ilişkilendirilebilecek bir yapıya sahiptir. Bu çalışmada Türkiye'de sigortacılık sektöründeki gelişmişliğin insani gelişme endeksi ile ilişkisi analiz edilmiş ve insani gelişme endeksi ile sigortacılık sektörü arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Sigortacılık sektöründeki toplam prim üretimi ve insani gelişme endeksi arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek için Türkiye'nin 1985-2017 dönemine ait sigortacılık, kalkınma ve büyümeye ilişkin verileri kullanılmış ve elde edilen sonuçlar sigortacılık sektörü ile insani gelişme endeksi arasında tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Insurance sector in Turkey is one of the most important branches of the service sector in terms of premiums and number of policies that generate employment and development in terms of location is an open industry. Compared with Western states, the quantity and quality reputation in Turkey, said that the delayed transition to a system such as insurance. However, today's point and the growth of the sector every day is promising. The insurance sector and citizens' perspective on insurance coverage vary from country to country. This difference sometimes stems from income level differences and sometimes life style. As insurance is a discipline that minimizes risks and protects the welfare of people in ensuring the safety of people's property and life, it has a structure that can be associated with development. In this study, Turkey's development in the insurance sector have been analyzed the relationship between human development index and the causal relationship between human development index and insurance sectors were investigated. To determine the relationship between the total premium production and human development index in the insurance sector insurance of the 1985-2017 period, Turkey, the result data are used and obtained for development and growth, has shown that a one-way causal relationship between insurance sector with the human development index.