Uzaktan eğitimde asenkron etkileşimi artıran faktörler: Bir eylem araştırması
Factors increasing asynchronous interaction in distance education: An action research
  1. Tez No: 589350
  2. Yazar: EBUBEKİR KABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çevrimiçi bir derste asenkron etkileşimini (öğrenci-öğrenci, öğrenci-öğretmen, öğrenci-içerik) nasıl artırılabileceğini belirtmektir. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Seçkisiz olmayan örnekleme kategorisinden uygun örnekleme kullanılmış ve Atatürk Üniversitesinde yüksek lisans seviyesinde uzaktan eğitim ile yürütülen bir ders kapsamında eğitim gören 15 öğrenci örneklemi oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmacı dâhil üç kişilik değerlendirme komisyonu kurulmuştur. Alanyazın ve konu alan uzman görüşleri doğrultusunda gözlem formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu oluşturulmuştur. Ayrıca bulgular için haftalık komisyon görüşme tutanakları, e-postalar, sanal sınıf kayıtları ve sistem log kayıt verileri de kullanılmıştır. Toplanan veriler Nvivo programı kullanılarak içerik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgu: Araştırmada elde edilen bulgular öğrenci-öğrenci, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-içerik olmak üzere üç kategoride oluşturulmuştur. Öğrenci-öğrenci etkileşiminde ders içeriğinden, mobil bildirimlerden, teknik durumlardan ve bireysel durumlardan kaynaklı; öğrenci-öğretmen etkileşiminde öğretim üyesinden ve bireysel nedenlerden kaynaklı; öğrenci-içerik etkileşiminde ise teknik durumlar ve bireysel nedenlerden dolayı etkileşim seviyelerinin etkilendiği bulgularına ulaşılmıştır. Sonuç: Eş zamansız etkileşimi artıran faktörleri belirleme de öğrenci-öğrenci, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-içerik olmak üzere üç kategoride sonuçlar oluşturulmuştur. Üç kategoride de katılımcıların bireysel özellikleri (derse ilgi, teknoloji kullana bilirliği, vb.) eş zamansız etkileşimlerini olumlu/olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. Öğrenci-öğrenci etkileşiminde herkese açık ödevler, grup ödevleri ve mobil bildirim gönderilmesi; öğrenci-öğretmen etkileşiminde öğretim üyesinin geri bildirim süresinin kısa olması ve öğretim üyesi adıyla mobil bildirim gönderilmesi; öğrenci-içerik etkileşiminde ise sistem kullanılabilirliği ve minimum teknik problemin olması eş zamansız etkileşimi arttırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine how to improve asynchronous interaction (student to student, student to teacher, student to content) in an online course. Method: An action research one of the qualitative research designs was used. Convenience sampling, one of the purposeful sampling method, was used. The participants of research consist of 15 students who are at graduate level in taking an online course. Within this scope three-member evaluation commission, including researcher was established. In accordance with subject area expert opinion and literature review, semi-structured interview form and observation form were constituted. In addition, in order to get data weekly commission meeting minutes, e-mails, virtual classroom records and system log records were used. Data was analyzed with the content analysis methods by using Nvivo. Findings: The findings of the research were categorized under three categories: student-to-student, student to teacher, student to content. In student to student interaction sourced from content of the lesson, mobile notifications, technical and personal circumstances; in student to teacher interaction sourced from lecturers and personal circumstances; in student to content interaction sourced from technical issues and personal circumstances were found to be affected. Result: Meanwhile determining the factors that increase the asynchronous interaction, the results categorized into three categories: student-to-student, student to teacher, student to content. In all three categories, it was concluded that the participants' individual characteristics (interest in the course, technology availability etc.) and technical conditions negatively affected their asynchronous interactions. It was concluded that in student-to-student interaction sending open access assignments, group assignments and mobile notification, in student to teacher interaction short duration of feedback period of lecturer and sending mobile notification by lecturer's name, as for student to content interaction system availability and minimum technical problems increase the asynchronous interaction.