Gazete ve dergilerde görülen mantık yanlışları üzerine bir inceleme
A study on logical fallacy in newspapers and magazines
- Tez No: 589403
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Gazetecilik, Philosophy, Journalism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kitle iletişim araçlarından gazete ve dergi, insanların hayatında etkindir. İnsanlar, nasıl bir yol izlerse, yanlışa düşmeden bilgi edinme dünyası kurabilir? Bu sorunun cevabı bir nevi çalışmamızın çerçevesini oluşturacaktır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel bir bakış ile gazete ve dergi tarihinin arka planından bahsedilmiş, gazete ve dergi tekâmülü ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise araştırma konumuz olan gazete ve dergilerde görülen mantık yanlışları ele alınmış ve tanıtılmaya çalışılmıştır. Yalan/sahte haber test edilebilir, hatta doğruluk kontrol merkezleri vasıtasıyla şüpheli haberlerin doğru olup olmadığı teyit edilebilir. Ancak mantık yanlışlarını barındıran gazete ve dergilerde bu durum o kadar kolay olmamaktadır. Gazete ve dergilerde metinler aracılığıyla oluşan anlam ürünlerinde tespit edilen mantık yanlışları konumuzun özünü oluşturmaktadır. Çalışmanın asıl gayesi, yazılı medyada hangi mantık yanlışlarının yapıldığını göstermektir. Aynı zamanda mantık yanlışlarına düşmemeye dikkat çekmektir. Gazetecilikte mantıksal kurgu nasıl olmaktadır? Gazete ve dergilerde yanlışa düşme nedenleri nelerdir? Gazete ve dergilerde hangi mantık yanlışları görülmektedir? Mantık yanlışları azaltılabilir mi? İncelememizde bu sorulara cevap vermeye çalıştık. Gazete ve dergilerin toplumu etkileyen tarafı dikkate alındığı zaman çalışmamız uzaktan yakından herkesi ilgilendirmektedir. Eğer yapılan Enformasyon insanların bilmeleri gereken gerçekleri değil de çarpıtılmış bilgilerin sunumu ise, bu durum insanları yanlışlara götürecektir. Gazete ve dergilere baktığımız zaman birçok mantık yanlışına başvurulduğu/düşüldüğü görülmektedir. Gazeteciler, yazarlar ve okurlar mantık yanlışlarını ne kadar bilirlerse bu konuda farkındalık oluşur ve yanlışların önüne büyük ölçüde geçilmiş olur. Araştırmamızın bu açıdan önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Mass media, newspapers and magazines, are an active element in people's lives. What kind of path can people build a world of knowledge without making a fallacy? The answer of this question will be the framework of our study. Our study consists of two parts. In the first part, the background of newspaper and magazine history is mentioned with an overview and the evolution of newspaper and magazine is tried to be revealed. In the second part, logic fallacies seen in newspapers and magazines, which are our research topic, are discussed and tried to be introduced. Wrongand face news can be tested, whether the suspicious news can be verified via the accuracy check centers. However, this situation is not so easy in newspapers and magazines that contain logic mistakes. Logic fallacies detected in the meaning products formed through texts in newspapers and magazines are the essence of our subject. The main purpose of the study is to show which logical fallacies are made in the printed media. At the same time, it draws attention to not fall into logical fallacy. What is logic fiction in journalism? What are the reasons for misrepresenttation in newspapers and magazines? Which logic fallacy seen in newspapers and magazines? We tried to give answers to these questions in our research.At the aspect of magazines and newspapers that affect society are conserned our study is a particular concern to everbody if given informations are not, these situations lead people to make logic fallacy. When we look at newspapers and magazines, it is seen that many logic fallacy have been conducted. The more journalists, writers, and readers know the logic fallacy, the more they become aware andfallacies are largely avoided. We think that our research is important in this respect.