Okul öncesi dönemdeki çocukların duygu düzenleme becerileri ile ebeveynlerinin sosyal sorun çözme ve çocuklarının olumsuz duygularıyla başetme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between preschool children's emotional skills and the relationship between negative emotions of parentel problems and social problems
- Tez No: 589448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİDE ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırma 48-66 aylık çocukların duygu düzenleme becerileri ile“ebeveynlerin sosyal sorun çözme ve çocukların olumsuz duygularıyla baş etme becerileri”arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”“Sosyal Problem Çözme Envanteri – Kısa Formu”“Çocuğun Olumsuz Duygusuyla Başa Çıkma Ölçeği”“Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Çalışmanın evrenini 2015-2016 eğitim öğretim yılında Ankara ili merkez ilçesi Altındağ'da bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokulu ve anasınıflarına devam eden, gelişim bakımından yetersizliği olmayan, 48-66 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini evrenden tesadüfi küme örnekleme formülü kullanılarak belirlenmiş 322 çocuk ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırma sonucunda çocukların duygu düzenleme becerilerinin, çocuğun cinsiyeti, kardeş sayısı, doğum sırası, okul öncesi eğitime devam süresi, okul türü, aile türü, anne-baba yaşı, anne-baba öğrenim durumu, annenin çocuğa ayırdığı zaman değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği (p0.50) saptanmıştır. Ebeveynlerin çocuklarının olumsuz duygularıyla başa çıkma ölçeğinden aldıkları puanların anne yaşı, baba öğrenim düzeyi, anne çalışma durumu ve baba mesleği değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği (p0.50) saptanmıştır. Çocuğun duygu düzenlemesiyle ebeveynin sosyal sorun çözme becerileri arasında negatif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır. Çocuğun duygu düzenlemesiyle, ebeveynlerin çocuklarının olumsuz duygularıyla başa çıkmaları arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between emotion regulation skills of preschool children and the social coping skills of parents with social problem solving and negative emotions of children çocuklar which are thought to be effective on these skills. For this purpose, 48-66 months old children attending the preschool education on the“Personal Information Form, Social Problem Solving Inventory - Short Form”,“Problem, - Coping with the Child's Negative Emotion Scale”,"Emotion Regulation Scale, 4 data collection the tool was used. The research is a relational survey model. The population of the study consists of 48-66 months old children in the kindergarten and kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Altındağ, the central district of Ankara province in the 2015-2016 academic year. The sample of the study consisted of 322 children and their parents who were determined by using random cluster sampling formula. As a result of the research, emotion regulation skills of the children did not show significant differences according to the variables of gender, number of siblings, birth order, duration of pre-school education, type of school, type of family, parental age, parental education status, and the time allocated to the child (p. 0.50). Children's emotion regulation did not show a significant difference according to the scores of the parents on coping with negative emotions of their children according to the variables of mother age, father education level, mother working status and father profession (p 0.50). A negatively low level of significant relationship was found between the emotion regulation of the child and the social problem solving skills of the parent. There was a low positive correlation between emotion regulation of children and coping with negative emotions of parents' children.