Ekolojik krize karşı alternatif bir çözüm önerisi: Toplumsal ekoloji ve Murray Bookchin
An alternative solution suggestion against ecological crisis: Social ecology and Murray Bookchin
- Tez No: 589471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIRLI BAYDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
1960'lardan itibaren yeni toplumsal hareketler içerisindeki önemli bir bileşen olan ekoloji hareketi, ekolojik problemler ve insanlığın geleceği gibi hayati konuları tartışmaktadır. Bu ekolojik problemlerden biri“altıncı kitlesel yok oluş”fenomenidir İnsan türü dünyayı istila etmeden önce kitlesel yok oluşlar olmuş olmasına rağmen altını kitlesel yok oluş kavramı, birçok bilim insanı onun akıl dışı insan faaliyetleri sebebiyle gerçekleştiğini iddia etmesinden dolayı, eleştirel ir şekilde çalışılmalıdır. Doğa bilimlerinin bir dalı anlamına gelen ekolojinin eski anlamına rağmen bu kavram günümüzde ekolojik tükenişi durdurmaya çalışan ekolojik hareketleri ifade etmektedir. Çok sayıda değişik ekolojik hareketler bu sorun hakkında değişik analizlere ve insan nüfusunu azaltmaktan medeniyeti yok etmeye kadar uzanan çözümlere sahiplerdir. Murray Bookchin tarafından teorileştirilen toplumsal ekoloji bu hareketlerden biridir fakat istisnai olarak yeni, hiyerarşik karşıtı örgütlenmelerle birlikte özgürleştirici teknolojiler ve demokrasinin yeni bir şeklini önermektedir. Dahası, komünalizm olarak bilinen ideoloji de toplumsal ekoloji içerisinden ortaya çıkmıştır. Bu yüzden, toplumsal ekoloji hem siyaset biliminde hem de ekolojik hareketlerde önemli bir role sahiptir. Bu çalışmanın ana amacı toplumsal ekoloji hakkında detaylı analizler yapmak ve onun en iyi ekolojik alternatif olup olamayacağını anlamak için önerilerini sınamaktır.
Özet (Çeviri)
Ecological movement, which has been an important element of the new social movements by the 1960s, debates on vital issues such as ecological problems and future of the humanity. One of these ecological problems is“sixth mass extintion”phenomenon. Even though mass extinctions had happened before humankind infested the planet, the term of sixth mass extintion is to be critically studied since many scientists claim that it was happening as results of irrational human actions. Despite the old meaning of ecology, which means a branch of natural sciences, this term, nowadays, stands for worldwide movements which are trying to stop ecological exhaustion. Numbers of different ecological movements have varying analyses on that issue and they offer different solutions which are ranging from reducing the human population to destroying civilisation. Social ecology, a project which was theorized by Murray Bookchin, is one of these movements but social ecology ,exceptionally, offers a new anti-hierarchical social organisation with liberatory technology and new form of democracy. Moreover, a new ideology which called as communalism was emerged from social ecology. Therefore, social ecology has an important role in both political science and ecological movements. Main purpose of this study is making detailed analyses about the social ecology and trying to test its suggestions to see whether it can be the best option among other ecological alternatives.