Görsel sanatlar dersinde mitolojik hikâyeler ve bu hikâyelerdeki sembollerin öğrenci çalışmalarına etkisi
Mythological stories in visual arts class and the effect of the symbols in these stories on student work
- Tez No: 589499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA HÜLYA YAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında öğrencilerin hayal güçlerini geliştirecek ve görsel sanatlar eğitiminde daha yaratıcı sonuçlara ulaşması bakımından mitolojik hikâyeler ve bu hikâyelerdeki sembollerin, öğrencilerin yaratıcılığı üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Mitolojik hikâye ve sembollerin öğrencilerin hayal güçlerine yansıması, imgesel düşünme biçimleri ve bunun sonucunda sanatsal anlamda yaratıcılıkları ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Görsel sanatlar dersinde öğrencilerin, hayal etme becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirebilecek nitelikteki konuların başında fantastik ve olağanüstü hikâyelerin etki gücü olduğu bilinmektedir. 11-13 yaş grubu arasındaki çocukların hikâyelere karşı ilgilerinin artması ve soyut düşünebilme becerilerinin gelişmesi sebebiyle sembolik şekillere, karakterlere, çizimlere ve fantastik olaylara yönelimlerinde daha fazla artış olacağı düşünülmektedir. Mitolojik hikâye ve sembol kavramlarının yaratıcılık üzerindeki etkisini belirlemek için 6. Sınıf görsel sanatlar dersinden 20 öğrenci çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemi esaslarına göre yapılmış betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Uygulama sonucunda öğrenci resimlerinin analizi yapılmıştır. Ayrıca içerik analizi yapılarak oluşturulan tablolar değerlendirmeye alınmıştır. Bu araştırmanın sonucunda ise seçilen konunun, katılımcı grubun hayal güçleri, düşünme becerileri ve yaratıcılıkları üzerindeki etkisin olumlu yönde bir ilerleyiş gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate mythological stories and the effects of symbols in these stories on students' creativity in order to improve students' imagination and achieve more creative results in visual arts education.The reflection of mythological stories and symbols on students' imaginations, their way of thinking and consequently their relation to their creativity in an artistic sense has been discussed. In the course of visual arts, students are known to have the power to influence fantastic and extraordinary stories at the beginning of the subjects that can develop their imagination and creativity. It is thought that there will be a further increase in the orientation of children between 11-13 years of age to symbolic shapes, characters, drawings and fantastic events as their interest in stories increases and their ability to think abstractly improves. In order to determine the impact of mythological stories and symbol concepts on creativity, 20 students from a sixth-grade visual arts course were included in the study. The study was conducted according to the principles of qualitative research method and descriptive research model was used.As a result of the application, student pictures were analyzed. In addition, the tables created by Content Analysis have been evaluated. As a result of this research, it was observed that the effect of the chosen subject on the imaginations, thinking skills and creativity of the participating group has progressed in a positive direction.