Eko-okullardaki çocuk kitaplarının çevre eğitimi açısından incelenmesi
Examination of children books in eco-schools in terms of environmental education
  1. Tez No: 589500
  2. Yazar: AYCAN KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZTÜRK SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, eko okullarda çevre eğitimine yönelik kullanılan çocuk kitaplarının çevre eğitimi ögelerini içerip içermediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda araştırmacı tarafından 11 alt başlıktan ve 59 maddeden oluşan“Eko-okul Temalarına Göre Kitap İnceleme Formu”hazırlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma kapsamında doküman analizi yöntemiyle yapılmış olup kitaplar hazırlanan kitap inceleme formuna göre incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Aydın ili Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı beş farklı eko-okulda, öğretmenlerin çevre eğitimi uygulamalarında kullandıkları 40'ar çocuk kitabı amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş, toplam 200 kitaptan oluşan bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Eko- okul Temalarına Göre Kitap İnceleme Formuna göre incelenen kitaplardan hiçbir alt başlığı içermeyen kitaplar araştırmadan çıkarılmış, kalan 118 kitap çalışmaya dâhil edilmiştir. Kitapların eko-okul temalarını hangi oranda içerdiğini belirlemek için frekans analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda incelenen çocuk kitaplarının sırasıyla biyoçeşitlilik ve doğa, enerji, çöp, su ve atıklar ile ilgili olduğu görülmüştür. İklim değişikliği alt başlıklarına hiçbir kitapta rastlanmamış olup, evrensel vatandaşlık, gıda, sağlık ve refah, ulaşım, deniz ve sahil ile ilgili konuların çok az kitapta ele alındığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This specific research is constituted to check the existence of environmental factors in children books which are used in environmental education. Thus,“Book Review Form In Regard to Eco-School Themes”, which are comprised of 11 sub-title and 59 subjects, has been prepared. Research was done by document analysis method which is included in Qualitative research. Also these books have been analyzed according to the control list. Study group of this research has been determined by sampling technique with a total of 200 books that are 40 books from each 5 different eco-school which are affiliated to the ministry of education in the city of Aydın. The books, which do not have any under title of book review form in regard to Eco-school themes, have been removed and finally, 118 books have remained. Frequency analysis has been done to determine in which ratio that books comprise eco-school themes. The researches showed that children books are related to subjects about nature, energy, biodiversity, water, rubbish, and wastes respectively. While sub-topic of climate change has not occurred in any books, subjects of global citizenship, food, wealth and health, transportation, sea, and seaside have been approached in very few books.