Scamper (Yönlendirilmiş beyin fırtınası) tekniğinin 5 ve 6. sınıf öğrencileri üzerindeki etkisi
The effect of scamper (Guided brainstorming) tecnique on creative writings 5th and 6th grade students
  1. Tez No: 589501
  2. Yazar: NURŞEN ÇİLCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyanın hızlı bir değişim sürecine girmesi, bilgi konusunda ihtiyaçların artmasına neden olmuştur. Bilgi üretimindeki artış ve teknolojideki gelişmeler ise, çok sayıda sorunun çözülmesinde önemli katkılar sağlamış olsa da başka sorunların doğmasına yol açmıştır. İnsanların mevcut problemler karşısında dahi güçlüklerle karşılaştığı düşünülürse ortaya çıkan bu yeni ve karmaşık problemlere karşı geleneksel yollarla karşı koyması neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bu bakımdan başarılı bir çözüm yolu için bireydeki yaratıcılığın ön plana çıkması gerekmektedir. Bunun nedeni, yaratıcı bireylerin problemler karşısında kesin ve nitelikli çözümler üretebiliyor olmasıdır. 21. yüzyılda bütün ülkeler yaratıcı düşünen ve bunu hayata geçirebilen bireylerin yetiştirilmesi yönünde bir eğitim sistemi geliştirmek istemektedir. Türk eğitim sisteminde de 2005 yılı itibari ile öğretim programlarında yaratıcı düşünme yeteneği ön planda olmuş 2015 yılı itibari ile de ders kitaplarında hak ettiği yeri almıştır. Bu bağlamda“SCAMPER (Yönlendirilmiş Beyin Fırtınası) Tekniğinin 5 ve 6. Sınıf Öğrencilerinin Yaratıcı Yazıları Üzerindeki Etkisi”ni konu alan bu çalışmamız, Ordu ili Atatürk Ortaokulunun 5 ve 6. sınıflarından 4 şubede uygulanmıştır. Araştırmada, öntestsontest uygulamalı deneysel bir model kullanılmıştır. Çalışma grubundan deney grubuna SCAMPER eğitimi verilirken kontrol grubu mevcut Türkçe öğretim programına devam etmiştir. Elde edilen bulguların analizinde, kontrol ve deney gruplarının karşılaştırılmasında Mann Whitney U Testi; 5 ve 6. Sınıf öntestsontest deney ve kontrol grubu seviye karşılaştırmasında da Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, SCAMPER tekniğinin 5 ve 6. sınıfın yaratıcı yazıları üzerinde dikkate değer bir etkisinin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid transformation of the world has led to an increase in information needs. The increase in the production of information and the advances in technology have contributed to the solution of a large number of problems, but have led to other problems. Given that people face difficulties even in the face of existing problems, it has become almost impossible for them to confront these new and complex problems in traditional ways. In this respect, creativity in the individual should come to the fore for a successful solution. This is because creative individuals are able to produce precise and qualified solutions to problems. In the 21st century, all countries want to develop an education system to educate individuals who think creatively and can implement it. In the Turkish education system, as of 2005, creative thinking ability has been in the forefront in the curriculum, and as of 2015, it has earned its deserved place in the textbooks. In this context, SCAMPER (Guided Brainstorming) Technique on the Effect of Creative Writing of Grades 5 and 6 bu, this study was applied in 4 branches from the 5th and 6th grades of Atatürk Secondary School in Ordu. A pretest-posttest applied experimental model was used. Experimental groups from the study group were given SCAMPER training and the control groups continued the current Turkish curriculum. Mann Whitney U Test was used for the comparison of the control and experimental groups and Wilcoxon Signed Ranks Test was used for the comparison of 5th and 6th grade pretest-posttest and control groups in the analysis of the obtained results. At the end of the study, it was observed that SCAMPER technique had a significant effect on the creative writings of 5th and 6th grades.