Türkiye'de fikir gazeteciliğinin gelişimi bağlamında Milli Gazete: 28 şubat örneği
Development of journalism in the context of the Milli Gazete newspaper opinion in Turkey: 28 february example
- Tez No: 589518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Fikir Gazeteciliğinin Gelişimi Bağlamında Millî Gazete: 28 Şubat Örneği başlığı altında incelenmiştir. Türkiye fikir gazeteciliği cumhuriyetin kuruluşundan da önceye dayanmaktadır. Tek parti döneminde gelişimine başlayan fikir gazeteciliği çok partili dönemin hemen akabinde birçok askeri darbeye maruz kalmıştır. Araştırma kapsamında ele aldığımız 28 Şubat darbe süreci de bunlardan en sonuncusu olarak göze çarpmaktadır. Millî Gazete'nin 28 Şubat darbe sürecindeki söylemi, habercilik anlayışı, haber dili elde edilen bulgular kapsamında değerlendirilmiştir. O dönemde yayımlanan Millî Gazete nüshalarındaki sayfa manşetleri ve haberler değerlendirilmiş, bulgular ışığında TSK, Refahyol hükümeti, muhalefet partileri ve ana akım medya arasındaki ilişkilerin darbedeki rolleri ortaya konulmuştur. Bu kapsamda Refahyol hükümetinin iktidarda kaldığı 11 aylık periyotta gazete manşetleri incelenmiş, doğrudan darbe süreci ile ilgili haberler nitel araştırma yöntemi ile ele alınmıştır. Bu kapsamda o dönemde çalışan Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Kızıltaş, Kurucu Yayın Yönetmeni Hasan Aksay ve Haber Müdürü Abdullah Özkan ile mülakatlar yapılmıştır. Araştırma sonucunda Millî Gazete'nin darbe sürecindeki söylemi, TSK ile olan iletişimi ve Refahyol hükümeti ile ilişkileri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The idea of Turkey's National Newspaper Journalism in the Context of Development: February 28, Example title was under. Turkey is based on the idea of journalism before the founding of the republic. Idea journalism is pioneering the development of a single party immediately after the multi-party era. The results of the February 28 coup, which we discussed the results of the research, stand out as the last of these. The discourse in the development of the National Newspaper's coup on 28 February, the understanding of journalism and the findings obtained from the news language were determined. The page headlines and news in those openly published National Newspapers were evaluated and the findings revealed the roles of the troops between the Turkish Armed Forces, the Refahyol government, the opposition parties and the main environmental media in the coup. In this context, newspaper headlines were examined during the 11-month period during which the Refahyol administration remained in power, and the news related to the direct coup process were dealt with by qualitative research method. In this context, he is in constant interviews with Ekrem Kızıltaş, Editor-in-Chief of the National Newspaper, Abdülkadir Türker, Editor-in-Chief and Abdullah Özkan, News Manager. As a result of the research, the rhetoric of the National Newspaper's coup, the ones with the Turkish Armed Forces and those with the Refahyol government were removed.