Öğretmenlerin beslenme alışkanlıkları ve probiyotik ürün tüketim durumları: Arnavutköy ilçesi örneği
Nutritional habits and probiotic consumption status of teachers: Arnavutköy province case
- Tez No: 589519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SARPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, İstanbul ili Arnavutköy ilçesinde görevli öğretmenlerin beslenme akışkanlıkları ve probiyotik ürün tüketim durumlarını saptamak amacıyla, 171 erkek ve 176 kadın olmak üzere toplam 347 öğretmen üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verilerinin elde edilmesinde anket tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; araştırmaya katılan öğretmenlerin %58,0'ının günde 3 öğün yemek tükettiği belirlenmiştir. Öğretmenlerin %50,9'unun öğle yemeğini atladığı, katılımcıların %52,5'inin zaman olmadığı için öğle öğünü yiyemediği, %55,4'ünün öğünler arasında çay, kahve tükettiği ve %37,7'sinin yemek seçtiği tespit edilmiştir. Probiyotiklerle ilgili olarak öğretmenlerden %52,0'ının probiyotik ürünler hakkında bilgi sahibi olduğu bulunmuştur. %51,3'ünün probiyotik ürünler tükettiği, %33,1'inin probiyotik ürünler tüketmesinde tavsiyelerin etkisi olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerden %48,7'sinin ise probiyotik ürün tüketmediği saptanmıştır. Ankete katılanların %41,2'sinin probiyotik katkılı ürünler tükettiği, %58,8'inin bilgi sahibi olmadıkları için probiyotik tüketmedikleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerin %87,3'ünün probiyotik ürünleri buzdolabında sakladığı, %67,9'unun probiyotik ürünlerin ambalajlarını okuduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılanların %53,3'ünün probiyotik katkılı gıdalardan, %64,8'inin ise probiyotik ürünlerden fayda gördüğü saptanmıştır. Öğretmenlerin %60,9'unun probiyotik gıdaları severek tükettiği, %70,4'ünün çevresine önerebileceği ve %65,7'sinin probiyotik ürünler ile ilgili bir eğitim olsa katılmak isteyeceği tespit edilmiştir. Öğretmenlerin; kabızlık nedeni ile görülen ağız kokusu sorununun daha az görülmesinde ve bağırsaklardaki kötü ve zararlı bakterilerin yerine geçerek, onları kontrol altına almada probiyotiklerin bir etkisi olmadığı kanaatinde oldukları belirlenmiştir. Katılımcılar; probiyotiklerin sağlığa yararlı öğeler içerdiğine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olduğuna inanmaktadır. Aynı zamanda probiyotiklerin kemik gelişimini desteklediğine, tüketilen gıdaların bağırsaktan geçişini hızlandırarak sindirimi kolaylaştırdığına ve bağırsaklarda kalsiyum emilimini arttırarak kemik gelişimini desteklediğine inandıkları tespit edilmiştir. Bunun yanında probiyotiklerin sindirim sistemine etki ettiğine ve kansere sebep olduğuna ihtimal vermedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 347 teachers (171 male and 176 female) in order to determine the nutritional habits and probiotic product consumption status of the teachers working in Arnavutköy district of Istanbul.Survey technique was used to obtain the research data. According to the results of the research; It was determined that 58,0% of the teachers who participated in the research consumed 3 meals a day. It was found that 50.9% of the teachers skipped lunch, 52.5% of the participants could not eat lunch because there was no time, 55.4% consumed tea and coffee between meals and 37.7% of them be choosy in food. It has been found that 52.0% of teachers have knowledge about probiotic products. 51.3% of teachers consume probiotic products, 33.1% of them has affected by other's recommendations about probiotic products consuming. İt's determined that 48.7% of the teachers did not consume probiotic products. It was determined that 41.2% of the respondents consumed probiotic supplemented products and 58.8% did not consume probiotics because they did not have knowledge about this products. It was determined that 87.3% of the teachers stored probiotic products in the refrigerator and 67.9% of them read the packages of probiotic products. It was found that 53.3% of the participants benefited from probiotic supplemented products and 64.8% of them benefited from probiotic products. It was determined that 60.9% of the teachers enjoy consumed probiotic foods, 70.4% of them could recommend probiotic products and 65.7% of them would like to participate in a training on probiotic products. It was determined that Teachers thought, probiotics had no effect in controlling the bad and harmful bacteria in the intestines in order to lessen the bad breath problem due to constipation. Participants thought probiotics contain components that are beneficial to health and help strengthen the immune system. At the same time, it was found that probiotics support bone development, facilitate digestion by accelerating the passage of consumed foods through the intestine, and promote bone development by increasing calcium absorption in the intestines. In addition, it was found that probiotics affect the digestive system and do not cause cancer.