Mobil uygulamaların şehir içi toplu taşımada kullanımı ve toplu taşıma kullanıcıları tarafından kabulü
The use of mobile applications in public transport and acceptance of these applications by public transport users
- Tez No: 589540
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada, toplu taşıma kullanan tüketicilerin mobil toplu taşıma uygulamalarını benimseme süreçlerinde etkili olabilecek algılarının tespit edilmesi, bu algıların kendi arasındaki ilişkilerinin ve bu ilişkilerin tüketicilerin söz konusu uygulamalara dair tutumları ve kullanma niyetleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında, veri toplama sürecinde çevrimiçi anket yöntemi ile 392 kişilik örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlikleri sağlanmıştır. Araştırma modelinin geçerliliği için keşfedici faktör analizi, ölçüm modelinin geçerliliği için ise doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Yapısal model ile yapılan yol analizinde ise gizil değişkenler arası ilişkilere bakılmış, hipotezlerin doğruluğu test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sosyal etki ve tutumun kullanma niyeti üzerinde; sosyal etki, algılanan mobilite ve algılanan faydanın tutum üzerinde pozitif yönde ve anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Diğer taraftan, algılanan kullanım kolaylığının tutumu doğrudan etkilemediği görülmüştür. Ayrıca, algılanan mobilite ve algılanan kullanım kolaylığının algılanan faydayı; sosyal etki ve algılanan mobilitenin algılanan kullanım kolaylığını pozitif yönde ve anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Sosyal etkinin ise algılanan faydayı doğrudan etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the perceptions of consumers who use public transport that may be effective in the adoption of mobile public transport applications, and to determine the relationships between these perceptions and their effects on consumers' attitudes and intention to use these applications. Within the scope of the research, 392 sample size was reached via online survey method in data collection process. The validity and reliability of the scales used in the study were ensured. Exploratory factor analysis was used for the validity of the research model and confirmatory factor analysis was used for the validity of the measurement model. In the path analysis made with the structural model, the relationships between latent variables were examined and the hypotheses were tested for accuracy. According to the results of the research, social influence and attitude have a positive and significant effect on behavioral intention; social influence, perceived mobility and perceived usefullness have a positive and significant effect on attitude while perceived ease of use has no significant direct effect on attitude. Perceived mobility, perceived ease of use have a positive and significant effect on perceived usefulness; perceived mobility has a positive and significant effect on perceived ease of use as well. Social influence has a a positive and significant effect on perceived ease of use, however, it has no significant effect on perceived usefulness.