Alloplastik ve otojen entübilasyon yöntemleri ile nonvaskülerize sinir greftlerinde rejenerasyonun karşılaştırılması
Comparison of regeneration between nonvascularized nerve grafts, alloplastic and autogenous entubulation methods
  1. Tez No: 58955
  2. Yazar: BERKAN MERSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ERER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Günümüzde ksenogreftler, allogreftler ve alloplastik biomateryeller ile sinir otogreftlerine alternatif sağlama çalışmaları, periferik sinir cerrahisinin en dinamik ilgi alanlarının basıda gelmektedir. Bu deneysel çalışmada, klinik kullanıma girebilmiş tek tüp greft olan ven greftleri ve hakkında çok fazla araştırma yapılmamış, fakat biomateryel özellikleri açısından iyi bir alternatif olabileceği düşünülen politetrafloroetilen (GoretexR) alloplastik greftler, konvansiyonel sinir greftleri ile karşılaştırmıştır. Çalışmada ağırlıkları 180 - 360 gr arasında değişen 45 adet Wistar Albino cinsi sıçan kullanıldı. On beşerli üç gruba ayrılan sıçanların bacakları kullanılarak bir gruba sinir grefti, diğer gruba Goretex grefti ve üçüncü gruba da otojen femoral ven grefti uygulandı. Onuncu, otuzuncu ve doksanıncı günlerde hayvanlar self-mutilasyon ve plantar dekübitus ülserleri açısından değerlendirildi. Daha sonra yürüme testi ve siyatik fonksiyon indeksi bakıldı. Bileşik alan potansiyelleri ölçülerek, elektrofizyolojik değerlendirmeleri yapılan sıçanların, greft uygulanan sinirleri, histolojik inceleme için çıkarıldı. Son olarak hayvanların sağlam bacak ve greftli bacaklarının gastroknemius kasları çıkarıldı, hassas terazide tartıldı ve gastroknemius indeksleri hesaplandı. Siyatik fonksiyon indeksinde gruplar arasında farklılık görülmezken, elektrofizyolojik değerlendirmenin bazı parametrelerinde ve histolojik değerlendirmenin bazı parametrelerinde sinir greftinin sonuçları diğer iki gruptan daha iyi olduğu, ancak büyük farklılıklar olmadığı gözlemlenmedi. Gastroknemius indeksi değerlendirmelerine göre, özellikle doksanıncı gün değerlendirmelerinde sinir grefti grubu diğer iki gruptan oldukça iyi sonuçlar ortaya koydu. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of regeneration between nonvascularized nerve grafts, alloplastic and autogenous entubulation methods. Xenografts, allografts and alloplastic biomaterials are still dynamic areas to find an alternative in peripheral nerve repair. In this study, vein graft, which is the only tube graft used in clinical practice, and polytetrafluoroethilen (Goretex) which would be estimated an appropriate alternative for nerve graft, are compared with conventional nerve grafts. 45 Wistar Albino rats between 180-360 gr weights are used. Rats are divided into three groups, nerve graft, Goretex graft and vein graft, which is harvested from femoral vein. In the 10., 30. and 90. days rats are evaluated for self-mutilation and plantar decubitus ulcers. Than walking test and sciatic function index are assessed. Rats, whom sciatic nerves are assessed electrophysiologically with compound field potentials, are operated again to get biopsy for histology. Finally, the gastrocnemius muscles which are harvested from both legs, are weighted and the gastrocnemius indexes are calculated. In sciatic function index there wasn't any significance between three groups. In electrophysiologic and histologic areas some parameters are better for nerve graft group, but they weren't too far to the other groups. Regarding to gastrocnemius index nerve graft group had better results than the others, especially at the 90. day. J