Parklar ve özel spor merkezlerindeki egzersiz alanlarını kullanan bireylerin rekreatif etkinliklere bakış açısı (Aydın-Çine İlçesi örneği )
The perspective of recreational activities of i̇ndividuals using exercise areas i̇n parks and special sports centers (Example of Aydın-Çine District )
- Tez No: 589569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AĞILÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma; 2018-2019 yılları arasında Aydın ili Çine İlçesinde bulunan parklar ve özel spor merkezlerindeki egzersiz alanlarını kullanan bireylerin rekreatif etkinliklere bakış incelemek için ele alınmıştır. Araştırma kapsamında 223 kişi ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma da bireylere verileri toplamak amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Bu ankette 6'sı demografik soru (cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, meslek, aylık gelir) ve Ay (2013) tarafından geliştirilen 24'ü kapalı uçlu soru (evet-hayır, hiç-bazen-her zaman) olmak üzere 30 soru bulunmaktadır. Veriler SPSS programına girilerek analizi yapılmıştır. Verilerin çözümünde; yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumu, medeni durumu, aylık net gelir ile ilgili sorularla spor parklarında spor yapmanın yararları ve zararları ile ilgili soruların betimsel analizi frekans ve yüzde ile yapılmıştır. Alt problemlerin demografik değişkenlere bağlı farklılık gösterip göstermediğine ise t-testi ve ANOVA ile bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; between the years 2018-2019, the parks in Çine, Aydın, and the recreation areas of the individuals who use the exercise areas in the special sports centers were discussed. The study was conducted with 223 people. In order to collect data, survey method was used from quantitative research methods. In this survey, 6 of them were demographic questions (gender, age, marital status, education, occupation, monthly income) and 24 closed-ended questions (yes-no, no-sometimes-always) were developed by Ay (2013). Totally, there are 30 questions in this research. The data were analyzed by entering SPSS program. In the solution of data; the questions about age, gender, occupation, educational status, marital status, monthly exact income and the benefits and harms of doing sports in sports parks were done with frequency and percentage. The t-test and ANOVA was used to determine whether the subpopulations differed according to demographic variables.