Altıncı sınıf öğrencilerinin çokgenler ve dörtgenler konusundaki kavram yanılgılarının geogebra ile bilişsel çelişki oluşturarak giderilme sürecinin incelenmesi
The analysis of the process of removing misconceptions of 6th grade students about polygons tetragons by creating cognitive contradiction with geogebra
  1. Tez No: 589602
  2. Yazar: HAVVA ZÜLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada çokgenler ve dörtgenler konusunda, teşhis testi uygulanarak kavram yanılgıları olduğu tespit edilen üç öğrencide, GeoGebra dinamik geometri yazılımıyla önceden hazırlanmış etkinlikler ile bilişsel çelişki oluşturarak kavram yanılgılarının giderilmesi amaçlanmıştır. Araştırmayı 2016-2017 eğitim öğretim yılı Kırşehir ilindeki bir ortaokulun 62 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma modellerinden yararlanılmıştır. Nicel boyutuyla betimsel araştırmadır, nitel boyutuyla eylem araştırmasıdır. Önceden geçerlik ve güvenirliği yapılmış teşhis testinin pilot uygulaması yapılarak elde edilen sonuçlara göre sorular değerlendirilmiş, öğretmen görüşleri alınmış, güncelleme yapılarak gerçek uygulamaya geçilmiştir. Pilot uygulama sonuçları değerlendirilip kavram yanılgıları raporlanmış ve kavram yanılgılarını gidermeye yönelik etkinlikler hazırlanmıştır. Bu etkinliklerin de pilot uygulaması yapıldıktan sonra son düzenlemeler yapılmış ve gerçek uygulamaya geçilmiştir. Gerçek uygulama sürecinde beş öğrenci belirlenmiş ama veli izinleri, ulaşım vs. gibi sorunlar nedeniyle üç öğrenciye ulaşılmıştır ve bu öğrencilerle klinik mülakat görüşmeleri yapılmıştır. Klinik mülakat görüşmeleri her öğrenci için beş ayrı gün olacak şekilde planlanmış, bu süreçler ses kayıt cihazı ve kamera ile kaydedilmiştir. Klinik mülakat görüşmeleri sonucunda öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası verdikleri cevaplar karşılaştırılmış, klinik mülakatta verdikleri yanıtlar yorumlanarak elde edilen veriler betimsel yaklaşımla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda çokgenler ve dörtgenler konusu beş ana başlığa ayrılmış, her bölümdeki kavram yanılgıları belirlenmiş, bu bölümlerde kavram yanılgılarını gidermeye yönelik etkinlikler oluşturulmuştur. Uygulama yapılan öğrencilerin çokgenler ve dörtgenler konusunda oluşturulan beş ana başlıktaki kavram yanılgılarının giderilmesine, dörtgenler hiyerarşisinin oluşmasına, özel dörtgenlerin çizimine ve birbiriyle ilişkilendirilmesine olumlu katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to remove misconception in three students who have misconception about polygons and tetragons by creating cognitive contradiction with using the activities prepared in advance in GeoGebra dynamic geometry software. The study consists of 6th grade students of 62 a secondary school in Kırşehir Province in 2016-2017 educational year. In this study, qualitative and quantitative research methods were used. In qualitative terms, it is a descriptive study; in quantitative terms, it is an action study. According to the results, obtained by applying a pilot scheme of diagnostic test whose validness and credibility was tested in advance, the questions were evaluated, teachers' opinions were received and the real application was carried by updating. The results of pilot scheme were analyzed and misconceptions were reported, and activities towards removing misconceptions were prepared. After applying pilot scheme of these activities, last editions were made and real application was carried. In the process of real application, 5 students were designated but because of some problems such as parent permissions, transportation etc., 3 students were settled and clinical interviews were conducted with them. Clinical interviews were planned as 5 different days for each student and this process was recorded with tape recorder and camera. In consequence of these clinical interviews, answers of the students before and after the application were compared; data obtained by analyzing the answers in clinical interviews were analyzed in a descriptive approach. Following the study, polygons and tetragons were divided into 5 major topics, misconceptions in each part were identified, so activities towards removing these misconceptions were made. It is identified that this study made a positive contribution to removing misconceptions of these 3 students in 5 major topics including polygons and tetragons, forming hierarchy of tetragons, drawing specific tetragons and interrelating them.