İşyerinde yaşanan mobbingin hemşirelerde mesleki benlik saygısı üzerine etkisi
The effect of mobbing in workplace on professional self-esteem of nurses
- Tez No: 589648
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZLAR, DOÇ. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Erzurum Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesinde yaşanılan mobbing (psikolojik şiddet)'in hemşirelerde mesleki benlik saygısı üzerine oluşturduğu etkinin incelenmesi. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini 19 Mart - 27 Temmuz 2016 tarihleri arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesinde görev yapan 188 hemşire oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında tanıtım bilgi formu, Olumsuz Davranışlar Ölçeği (NAQ- R= Negative Acts Questionnaire - Revised) ve Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelikler, ortalama, standart sapma, t testi, Mann Whitney U testi analizi kullanılmıştır. Bulgular: Yapılan araştırma sonucunda 188 hemşirenin sosyo-demografik özellikleri incelendiğinde; %55,9'u 30 yaş ve aşağısı, %11.7'si 31-34 yaş, %18.1'i 35-39 yaş, %14.4'ü ise 40 ve üzeri yaştadır. Hemşirelerin %74.5'i kadın ve %25.5'i erkektir. %51.1'i evli, %48.9'u ise bekardır. Araştırmaya katılan hemşirelerin %29.8'i lise, %26.1'i ön lisans, %40.4'ü lisans ve %3.7'si lisans üstü eğitimi almıştır. Araştırmada, pozisyon durumu olarak %70.2'si servis hemşiresi olarak görev yapmaktadır. %31.4'ü 3-6 yıl bulunduğu kurumda hemşirelik yapmaktadır. %79.8'i haftada 40 saat çalışmaktadır. %43.1'i gündüz çalışmaktadır. %52.1'i daha önceden başka kurumlarda çalışmamıştır. Hemşirelerin şuan çalıştığı kurumda %40.4'ünün psikolojik şiddete maruz kaldığı tespit edilmiştir. Çalışmada hemşirelerde olumsuz davranışlara maruz kalma ortalama değer olarak 34.61±12.99“orta”düzeyde yaşandığı bulunmuştur. Çalışmada hemşirelerin olumsuz davranışlar ölçeğinin belirlenmesine ilişkin mobbing değişkenine göre hemşire görüşlerinde istatistiksel olarak sınırda bir farklılık tespit edilmiştir [t(186)= 4.221; p=0.05]. Çalışmada hemşirelerde mesleki benlik saygısının ortalama değer olarak 104.92±17.27 yüksek olduğu sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effect of mobbing (psychological violence) experienced in Ataturk University Yakutiye Research Hospital on professional self-esteem of the nurses. Materials and Methods: The study population consisted of 188 nurses working in Ataturk University Yakutiye Research Hospital between March 19 and July 27, 2016. Introductory Information Form, NAQ-R (Negative Acts Questionnaire Revised), and the Professional Self-Esteem Scale were used for data collection. Percentages, mean, standard deviation, t test, Mann Whitney U test analysis were used in the evaluation of the data. Results: Considering the socio-demographic characteristics of 188 nurses, 55.9% was 30 years old or younger, 11.7% was in the 31-34 age group, 18.1% was in the 35-39 age group, and 14.4% was 40 years old or over. Of the nurses, 74.5% was female, and 25.5% was male. Of them, 51.1% was married, and 48.9% was single. Of the nurses included in the study, 29.8% was high-school graduate, 26.1% had associate degree, 40.4% Bachelor's degree, 3.7% had a graduate degree. In the study, it was revealed that 70.2% was working as service nurses. Of them, 31.4% was working as nurse for 3-6 years in the same institution. Of the nurses, 79.8% was working 40 hours a week. And, 43.1% was working in day shift. Of the nurses, 52.1% has not been worked in other institutions previously. It was determined that 40.4% of the nurses were exposed to psychological violence in their current institution. In the study, nurses' exposure to negative behaviors was found to be 34.61±12.99 on average, indicating a“moderate”level of exposure. According to the mobbing variable used for determining nurses' negative behavior scores, there was a statistically borderline difference in nurse opinions [t(186)=4.221, p=0.05]. It was found in the study that the mean professional self-esteem score of nurses was 104.92±17.27, which indicates a higher self-esteem.