Soru sorarak okuma stratejisinin iki dilli 7. sınıf öğrencilerinin özet çıkarma becerilerine etkisi
The effect of reading strategy on summary skills of bilingual seventh year students by asking questions
- Tez No: 589676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnsan belli bir çevre içinde doğar ve o çevreden öğrendiği ilk dil onun ana dili olur. Ancak birçok insan kendi ana dilinin yanında başka diller de kullanır. Çok kültürlülüğün bir sonucu olan çok dillilik Türkiye'de de görülmektedir. İki dilli öğrenciler onlar için ikinci dil olan Türkçeyi genellikle okulda öğrenmektedirler. Bu öğrencilerin de diğer öğrenciler gibi derslerinde başarılı olmaları ve kendilerini ifade edebilmeleri için dil becerilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı soru sorarak okuma stratejisinin iki dilli 7. sınıf öğrencilerinin özet çıkarma becerilerine etkisini tespit etmektir. Çalışma iki dilli öğrencilerinin yoğun olarak bulunduğu Şanlıurfa ili Akçakale ilçesi Ömer Hayyam İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıfta öğrenim gören 20 öğrenciyle yapılmıştır. Bunun için öğrencilerle ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılarak 10 haftalık bir çalışma yürütülmüştür. Ön test uygulamasının ardından öğrenciler deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. 8 hafta boyunca MEB 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı'ndaki okuma metinleri ile özetleme çalışması yapılmış ve öğrencilere çalışmaya yönelik eğitimler verilmiştir. Deney grubunun kontrol grubundan farklı olarak özetleme yapmadan önce metinleri soru sorarak okuma strateji ile okumaları sağlanmıştır. Son olarak öğrencilere son test yapılmıştır. Öğrencilerin süreç ile ilgili görüşlerine ulaşmak için öğrencilere 10 maddelik yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Soru sorarak okuma stratejisinin özetleme becerisi üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğrencilerin bu çalışmadan önce özet ile ilgili bilgileri akılda kalanları yazmak, yazım kurallarına uymak ve noktalama işaretlerini doğru kullanmaktan ibarettir. Ancak çalışma sonucunda öğrencilerin büyük çoğunluğunun özet ile ilgili bilgi ve düşünceleri değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Human is born in a certain environment and the first language he learns from that environment becomes his mother tongue. However, many people use other languages besides their native language. As result of the multiculturalism, multilingualism is also seen in Turkey. Bilingual students usually learn Turkish as a second language at school. These students are required to develop their second language skills to be successful in their courses and to express themselves as well as other students. The aim of this research is to determine the effect of reading strategy on the skills of summarizing of bilingual 7th grade students by asking questions. The study was conducted with twenty students studying in the 7th grade of Omer Hayyam Imam Hatip Secondary School in Akcakale district of Sanlıurfa, where bilingual students lived intensely. Therefore, a ten-week study was conducted with the students by using experimental model with a pre-test and a post-test control group. After the pre-test, the students were divided into two groups as experimental and control groups. A summary study was conducted with the reading texts in the 7th Grade Turkish Textbook of the Ministry of National Education for eight weeks and the students were given training for the study. Unlike the control group, the experimental group was able to read the texts by asking questions before summarizing. Finally, the students were given a final test. A ten-item semi-structured interview form was applied to the students in order to reach their opinions about the process. It was concluded that reading strategy had a significant effect on summarizing ability by asking questions. In addition, before this study, the students' knowledge of the summarize consists of writing what is in their mind, following the spelling rules and using the punctuation marks correctly. However, as a result of the study, most of the students changed their knowledge and thoughts about summarizing.