Üniversite öğrencilerinde anne-baba bağlanması ile öz duyarlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between parental attachment and self-compassion of university students
  1. Tez No: 589677
  2. Yazar: AYŞE ÇİL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin anne baba bağlanması öz duyarlık düzeyini yordayıp yordamadığının incelenmesidir. Araştırmada ayrıca cinsiyet, devam edilen fakülte, çocuklukta bakımı üstlenen kişi, anne çalışma durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve sosyo-ekonomik düzey değişkenlerinin anne-baba bağlanması ve öz duyarlık ile arasındaki ilişkilerin incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Akdeniz Üniversitesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Akdeniz Üniversitesi'nin Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesinde öğrenim gören 263 kadın, 111 erkek olmak üzere toplamda 374 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama araçları, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenlerini, cinsiyet, devam edilen fakülte, bakımı üstlenen kişi, anne çalışma durumu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, sosyo-ekonomik düzey anne bağlanma ve baba bağlanma oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkenini öz duyarlık ve alt boyutları (öz sevecenlik, öz yargılama, paylaşımların bilincinde olma, izolasyon, bilinçlilik, aşırı özdeşleşme,) oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Öz Duyarlık Ölçeği'', ”Ebeveyn Bağlanma Anketi'' ve "Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. T-testi analizlerine göre erkeklerin bilinçlilik puanlarının kızlardan daha yüksek olduğu, anne ve babanın birlikte bakımı üstlendikleri öğrencilerin öz yargılama düzeylerinin ise daha düşük olduğu bulunmuştur. ANOVA sonuçlarına göre; diğer gruplarla karşılaştırıldığında Hukuk Fakültesi öğrencilerinin öz yargılama puanları daha yüksek; babası yüksek eğitim almış öğrencilerin öz duyarlık ve bilinçlilik düzeyleri daha yüksek; annesi yüksek eğitim almış öğrencilerin ise bilinçlilik düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre, anneye bağlanmanın öz duyarlık ve tüm alt boyutlarının anlamlı yordayıcısı olduğu; babaya bağlanmanın ise öz sevecenlik, paylaşımların bilincinde olma ve bilinçlilik alt boyutlarının anlamlı yordayıcısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the predictive role of parental attachment on the self-compassion levels in university students, and whether they differed according to gender, faculty, caregiver at childhood, mother's working status, mother's education level, father's education level. The universe of this study is university students who are studying at Akdeniz University. The research group of the study includes 374 (263 female and 111 male) university students selected from the Faculty of Education, the Faculty of Literature and the Faculty of Law. The data were collected by the researcher in March-April 2018. Data collection was performed using the Self-compassion Scale and Inventory of Parent Attachment and the Personal Information Form. The independent variable of the study is the parent attachment. The independent variables of the study is self-compassion and sub-dimensions (self-kindness, self-judgement, common humanity, isolation, mindfulness and over-identification). The results of the t-tests showed that male university students had significantly higher scores than female students on mindfulness subscale and self-judgement scores of the student whose caregiver was mother and father together at childhood were lower than the other groups. ANOVA results showed that the Law Faculty students had significantly higher scores on the self-judgement scale; students whose father had higher education had significantly higher scores on the self-kindness and awareness scales and students whose mother had higher education had significantly higher scores on the awareness scale compared to other groups. Multiple linear regression analysis showed that attachment to the mother was the significant positive predictor of the self-compassion and all the sub-dimensions; attachment to the father was the positive predictor of self-kindness, common humanity and mindfulness dimensions of self-compassion.