Muhasebe meslek etiğinin algılanma düzeyi Karabük ili örneği
The level of perception of accounting professional ethics the case of Karabük province
- Tez No: 589675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERCAN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Muhasebe meslek mensupları, meslek itibariyle diğer meslek mensuplarından daha fazla sorumluluk altında çalışmaktadırlar. Mükelleflerin ve devletin ortak menfaatine göre belirlenen, mesleki etik kurallara uymak zorundadırlar. Meslek kuruluşları ve devlet tarafından belirlenen etik ilke ve kanunlara uygun çalışmamaları halinde, muhasebe mesleğinin ve meslek mensuplarının itibarı kaybolacaktır. Birçok sebebi olmakla birlikte, muhasebe meslek mensuplarını etik ilkelere uyum konusunda en çok zorlayan, mükelleflerin talepleridir. Mesleki etik konusunda yeterli eğitim verilerek ve etik ilkelerin ihlali durumunda caydırıcı cezalar uygulanarak, hem meslek mensuplarının çalışma hayatları kolaylaştırılabilecek hem de meslek itibarı korunabilecektir. Meslek mensuplarının mükelleflere bağlı karşılaştıkları sorunların giderilmesi için mükelleflere de gerekli etik eğitimi ve caydırıcı cezalar uygulanmalıdır. Bu çalışmanın amacı, muhasebe meslek mensuplarının etik konusunda mesleğin bugünkü durumu ve gelecekle ilgili görüşlerini almak, meslek etiğine gereken önemi verip vermediklerini ölçmek ve demografik değişkenlerin, meslek etiği ile ilgili görüş farklılıklarına sebebiyet verip vermediğini görmektir. Karabük ilindeki muhasebe meslek mensupları ile yüz yüze anket yolu ile etik hakkında görüşülmüş, anket verileri SPSS programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting Professionals have more responsibility compared to the members of other professions resulting from their area of expertise. They must comply with therules of Professional ethics, determined in accordance with the common interest of the taxpayers and the government. Incase of not abiding by the ethical principles and laws determined by Professional as sociations and the government, the reputation of the accounting profession itself as well as the members of the profession will be lost. Among many reasons, it is the demands of taxpayers that raise the most difficulties for the accounting professionals to comply with the ethical principles. By providing adequate training to not only the accounting professionals but also to the taxpayers in Professional ethics and dissuasive penalties in case of violation of ethical principles, the working lives of the members of the profession will be facilitated and the reputation of the profession will be maintained. Necessary ethical training and dissuasive penalties should be applied to the taxpayers in order to eliminate the problems faced by the accounting professionals in connection with the taxpayers. The aim of this study is to receive their opinions of accounting Professional members about ethichs and to see whether demographic variables make a difference in their opinions. The interviews were conducted with accounting Professional members in Karabük and the survey datas were analyzed with the application of SPSS.