Kaya gazı devriminin ABD doğal gaz fiyatlarına etkisi
The effects of shale gas revoluti̇on on USA natural gas pri̇ces
  1. Tez No: 589733
  2. Yazar: UZAY GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YENİPAZARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
20. yüzyılda gelişen sanayileşmeyle birlikte artan üretim ve tüketimdeki enerji kullanımı küreselleşmeyi hızlandırmıştır. Bunun sonucu olarak küresel piyasalarda artan enerji ihtiyaçları alternatif enerji sektörlerinin gelişimini sağlamıştır. Alternatif enerji sektöründe özellikle son yıllarda gelişimini sürdüren kaya gazı, dünya ekonomisi için büyük önem arz etmektedir. İlk olarak ABD'de başlayan kaya gazı üretimi, ABD ekonomisinde özellikle de dış ticaretinde yapısal değişikliklere neden olmuştur. Kaya gazı üretimi öncesinde doğal gaz ithal eden ABD, kaya gazı üretimindeki yeniliklerle birlikte doğal gaz üretimi son yılların zirvesine çıkmış doğal gaz ithal etme ihtiyacı ortadan kalkmıştır. Bu çalışmada, ABD enerji sektöründe kaya gazı üretiminin doğal gaz fiyatları üzerindeki olası etkileri araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler, EİA'dan alınmıştır. Çalışmada grafik ve regresyon analizleri ile değişkenler arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, ABD'de kaya gazı üretiminin artması Henry Hub doğal gaz fiyatlarının azalmasına neden olmuştur. Çalışmada kullanılan iki değişken arasında ters yönlü bir ilişki bulunmuştur. Kaya gazı üretiminde meydana gelen %1'lik bir artış, Henry Hub doğal gaz fiyatını %0.30 azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
By means of industrialization process of 20th century, increased energy usage in production and consumption have accelerated globalization process. As a result, increase in energy prices caused developments in alternative energy sectors. Shale gas especially in last decade gained importance for World economy. Shale gas production firstly began in US. It caused huge structural changes especially in US's foreign trade. USA was importing natural gas before shale gas production, but due to innovations in shale gas production, need of natural gas import for USA disappeared. In this study, the effects of shale gas production in USA on US natural gas prices have been analyzed. Data used in this study are derived from EIA. By means of descriptive data, graphs and regression the relationship between variables is tried to bet set up. Findings of analysis indicated that increase of shale gas production in US caused decrease in Henry Hub natural gas prices. It is found that a negative relationship between variables exist. 1 % increase in shale gas production causes a 30 % decrease in Henry Hub natural gas prices.