Disiplinlerarası sanatta temel sanat eğitiminin yeri ve önemi
Importance of basic art education in interdisciplinary art
  1. Tez No: 589732
  2. Yazar: HİLAL ŞAHİN USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sanat alanlarında yaşanan değişimlerin getirdiği yenilikler kapsamında disiplinler arası alanların etkileşiminin gerekliliği kaçınılmaz olmuştur.Araştırmanın amacı temel sanat eğitiminin disiplinler arasında kurulan ilişkideki rolünü ortaya koymak, bu bağlamda sanatçı, eğitimci, öğrenci ve sanatsal alana ilgi duyan herkese bu alanda ışık tutmaktır.Bu çalışmada literatür kaynak tarama tekniği, temel araştırma tekniğidir. Araştırmanın evrenini sanatsal tüm kaynaklar oluşturmaktadır. Örneklemini ise ulaşılabilen ve konuyla bağlantılı tüm kaynaklar oluşturmaktadır. Verilerin analizi için araştırmaya katkı sağlayacağı düşünülen kaynaklar yorumlanarak temel sanat eğitiminin disiplinlerarası sanat eğitimindeki yeri ve önemi irdelenmeye çalışılmıştır. Görsel sanatlar alanının da disiplinler arası sanatın kullanım alanına girerek farklı metot ve bilgiler ışığında öğrenciye benimsetilmesi ve kalıplardan uzak durularak farklı eğitim modelleriyle desteklenmesi çağın eğitim anlayışının yakalanmasında gereklidir. Sanat eğitiminin tek bir disiplin ile sınırlanamayacağı anlayışı, özgünlük ve yaratıcılık için birden fazla disiplin alanından faydalanma gereği önem kazanmaktadır. Sanatın gelişimi, yeni ve farklı yaratım alanlarının oluşturulması için birden fazla yöntem ve uygulama alanlarının birlikte düşünülmesi vazgeçilmez olmuştur.
Özet (Çeviri)
The necessity of interdisciplinary interaction in the context of innovations brought about by changes in the arts has become inevitable. The purpose of the research is to reveal the interrelated role of basic art education among the disciplines, in this context artists, educators, students and anyone interested in the artistic field is to shed light on this area. In this study, literature research technique is the basic research technique. The universe of the research consists of all artistic sources. The sample consists of all the resources that are accessible and related to the subject. The resources that are thought to contribute to the research for the analysis of the data have been interpreted and tried to examine the place and the importance of basic art education in interdisciplinary art education. The field of visual arts is also used in the field of interdisciplinary arts and it is necessary to adopt the students in the light of different methods and information and to be supported by different education models while avoiding the molds. For students, the understanding that art education can not be confined to a single discipline gains the importance of utilizing multiple disciplines for originality and creativity. The combination of multiple methods and application are as is inevitable for the development of art, the creation of new and different creative areas.