Ceyhun Atuf Kansu'nun Balım Kız Dalım Oğul adlı eserinin söz varlığı
Investigation of a language analysis in Ceyhun Atuf Kansu's
  1. Tez No: 589767
  2. Yazar: DİDEM YERDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAZEGÜL DEMİR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Söz varlığı, bir dilde bulunan sözcüklerin bütünüdür. Ancak söz varlığı demek yalnızca toplumun sahip olduğu sözcük sayısı demek değildir. Toplumların sahip olduğu mevcut kelimeler ; aynı zamanda onların kültürünü, hayata bakış açısını ,düşünce sistemini, dini inancını da yansıtma noktasında bir ayna görevi üstlenmiştir. Bu çalışmada, Ceyhun Atuf Kansu'nun“Balım Kız Dalım Oğul”adlı eserindeki söz varlığı incelenmeye çalışılmıştır. Söz varlığı incelenirken aynı zamanda söz varlığı ögelerinin (deyimler, atasözleri, yansıma sözcükler, ikilemeler ve argo sözcükler), sözcük türlerinin ve eserde bulunan sözcüklerin kavramsal sınıflandırılması kullanım sıklıkları ile birlikte verilmiştir. Giriş kısmının ardından eserde değerlendirilen her başlıkla ilgili tanımlamaların ve bilim insanlarınca yapılmış değerlendirmelerin yer aldığı Kuramsal Çerçeve bölümü verilmiştir. Yine bu bölümde Ceyhun Atuf Kansu'nun hayatı, sanatı ve“Balım Kız Dalım Oğul ”adlı eseri hakkında bilgiler verilmiştir. Bulgular bölümünde ise eserdeki söz varlığı ögeleri tespit edilmiş eserde geçen toplam 3.862 farklı sözcük kullanım sıklıklarına göre ilk onu değerlendirmeye alınarak kavram alanlarına göre sınıflandırılmış, eserde geçen deyimler ve ikilemeler, atasözleri, yansıma sözcükler, argo sözcükler tespit edilerek eserdeki kullanım sıklıkları ile birlikte verilmiştir. Eserde 3.862 farklı sözcük kullanılmıştır. Bu sözcüklerin tekrar etmesiyle birlikte eserde kullanılan toplam sözcük sayısı 20.117'ye ulaşmıştır. Elde edilen verilerin metindeki geçiş sıklıkları belirlenmiş, ulaşılan bulgular tablo hâlinde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vocabulary is the whole words existing in a language. However, vocabulary does not only mean the number of the words that a community has. The words of a community, at the same time, have a major task in terms of reflecting their culture, view of life, thinking system, and their religious belief. In this study, the vocabulary of the book“Balım Kız Dalım Oğul (lit. My Honey Daughter My Arm Son)”of Ceyhun Atuf Kansu is examined. During the investigation, conceptual classification of the vocabulary elements (idioms, proverbs, echoic words, reduplications, and slang words), word classes, and the words in the book were given together with their frequency of occurrence. Following the introduction part is the Theoretical Framework part, which includes definitions of each title evaluated in the book and the evaluations of the scientists. Additionally, in the same part, pieces of information are provided about the life and art of Ceyhun Atuf Kansu and his book named“Balım Kız Dalım Oğul”. In the findings part, the elements of vocabulary are determined, the first 10 of the 3984 different words are evaluated according to their frequency of occurrence and they are classified based on their conceptual fields; idioms, proverbs, echoic words, reduplications, and slang words mentioned in the book are determined and given with their frequency of occurrence. The frequency of occurrence of the data obtained from the text is determined and the findings are demonstrated as tables.