Ceyhun Atuf Kansu hayatı, eserleri ve şiirlerinin tema bakımından incelenmesi
Ceyhun Atuf Kansu, life, works and critics his poems by theme
  1. Tez No: 72703
  2. Yazar: METİN ERKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ CEYHUN ATUF KANSU, HAYATI, ESERLERİ VE ŞİİRLERİNİN TEMA BAKIMINDAN İNCELENMESİ Metin ERKAL Danışman : Yrd. Doç. Dr. Osman GÜNDÜZ 1998, SAYFA :38 1+6 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Osman GÜNDÜZ Ceyhun Atuf Kansu (1919-1978), Türk Edebiyatı'nda şiir ve denemeleriyle tanınmış bir sanatçıdır. Roman ve tiyatro sahasında eser vermeyen, yaşadığı yıllarda hiçbir edebî topluluğun içerisinde bulunmayan sanatçı; önceleri şiirle, altmışlı yıllardan itibaren ise denemeleriyle isminden söz ettirmeye başlar. 1941'de yayınladığı“Bir Çocuk Bahçesinde”adlı kitabıyla şiir sahasında kendini göstermeye başlayan, sonraki yıllarda ise Türk Edebiyatı'nda haklı bir yer edinen Ceyhun Atuf Kansu, çocuklar şairi olarak kabul edilir. Zira onun bütün çalışmaları çocuk ve sevgi üzerinedir. Ceyhun Atuf bozkır- Anadolu'ya sevdalıdır. Ancak o, kentte oturup köyü yazmamıştır. Çok sevdiği ülkesine, Anadolu'ya ait her çeşit hayat tezahürü onun şiirlerinde en yalın haliyle yer alır. Mekân Anadolu, hedef dünyadır. Yunustan, Hacı Bayram-ı Veli ve Hacı Bektaştan kaynaklanan hoşgörü, onda dünyayı kucaklamaya yetecek boyuttadır. Ceyhun Atuf, Atatürkçü bir çizgide, Atatürk'ü gerçekten anlamanın vermiş olduğu güçle hareket eder. Deneme ve şiirlerinde bu doğrultuda mesajlar verir. Özellikle şiirlerinde Atatürkçülüğün halkçılıkla bütünleşmesinden kaynaklanan ve hedefi insan olan sevgi, esas unsurdur. Bu güçle lise yıllarında başlayan sanatkârlığı, hayatının son anlarına kadar devam eder.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Ph.D.Thesis CEYHUN ATUF KANSU, LIFE, WORKS AND CRITICS HİS POEMS BY THEME Metin ERKAL Supervisor Yrd. Doç. Dr. Osman GÜNDÜZ 1998, SAYFA :38 1+6 Jury: Yrd. Doç. Dr. Osman GÜNDÜZ Ceyhun Atuf Kansu (1919-1978) is a well-known artist and writer with his poems and essays. He had not written any novel and plays when he was live. Since 1960 his name started to appear in Turkish literatures.“Bir Çocuk Bahçesinde”a poem-book wich was liked. Than he had a good place and a children poetry by readers. All he studied for children and love. He liked Anatolian very much. But he did not write villages while he was in the city. He wrote many sigts of Anatolian in his poems very clean and spare. His place is Anatolian and his target is the world. It is enough big of love that is orijined by Yunus Emre, Hacı Bayram Veli and Hacı Bektaş. He followed Atatürk's ideas and he moves by that energie. He messages about Atatürk's ideas in his poems and essays. Love is the basic element especially he has combined Atatürk's ideas and populism together in his poems. He started to write since his high schools life till his dead.