Kama şekilli yer yapısında tuning etkisinin sismik yansıma yöntemiyle incelenmesi
Investigation of tuning effect of wedge structure in seismic reflection method
  1. Tez No: 589777
  2. Yazar: MERT SEFA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM OĞUZ ÖZEL, PROF. DR. HÜLYA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez kapsamında sismik yansıma yöntemindeki tuning etkisi kama şekilli yer yapısında sismik veriler üzerinde incelenmiştir. İnceleme için hazırlanan programda frekans, hız ve dalgacık tipi parametreleri kullanılmıştır. Kama şekilli yer yapısı parametrelerinde birinci tabaka olarak üstte ve altta şeyl birimleri, ikinci tabaka olarak ise kama şekilli gazlı kumtaşı biriminin model olarak seçilmesi planlanmıştır. Kaynak dalgacıklarının frekansları 20 ve 50Hz arasında 5Hz aralıklarla değiştirilmiştir. İkinci tabaka hızı ise 700 ile 1300 m/s aralığında 100m/s aralıklarla seçilmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca Ricker ve Sinüs dalgacıklarıyla modellemeler oluşturulmuş ve incelenmiştir. Yapılan çalışmalarla tuning etkisinin özelliği, genliğe bağlı renklendirme ve kama yapı boyunca genlik grafiği ile de incelenmiş bulunmaktadır. Kama yapının uç noktasının yer modeline göre sismik yansıma modelindeki farkı incelenmiştir. Farklı hız ve frekans değerlerinde yanal kesitte kama yapının uç noktasının belirli hız ve frekans değerlerinde değişime daha duyarlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kama yapı boyunca genlik değişim grafiklerinde Ricker ve Sinüs dalgacıkları için oluşturulan grafiklerin yatay yönde etkilendiği mesafenin birbirinden farklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of tuning in seismic reflection method, is examined in the seismic data in terms of wedge shaped subsurface structure. Frequency, velocity and wavelet type parameters were used in the program prepared for the study. In the wedge-shaped subsurface parameters, it is planned to select shale units as the first layer and the third layer and wedge-shaped gaseous sandstone unit as the second layer as the model. The frequencies of the source wavelets were exchanged between 20 and 50Hz at 5Hz intervals. The second layer speed was selected in the range of 700 to 1300 m/s at 100 m/s intervals and the results were compared. In addition, modeling with Ricker and Sinus wavelets was created and examined. The properties of the tuning effect have been examined by amplitude-dependent coloring and amplitude graph along the wedge structure. The difference between the end point of the wedge structure and the seismic reflection response according to the subsurface model was investigated. It was found that the end point of the wedge structure in lateral cross-section at different speed and frequency values is more sensitive to change in certain speed and frequency values. In addition, the distance between which the graphs created for Ricker and Sinus wavelets in the amplitude change graphs along the wedge structure is affected in the horizontal direction was determined to be different from each other.