Elit dansçılarda kişilerarası problem çözme becerileri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının incelenmesi
Analysis of interpersonal problem solving skills in elite dancers and expression of anger and rage
- Tez No: 589798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AĞILÖNÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit dans sporu ile uğraşanların kişilerarası problem çözme düzeylerinin ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının, demografik değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmaya, Muğla ilindeki elit olarak dans eden toplam 110 sporcu katılmıştır. Katılımcılara, kişilerarası problem çözme becerilerini belirlemek amacıyla Çam ve Tümkaya (2007) tarafından geliştirilen Kişilerarası Problem Çözme Envanteri (KPÇE), sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını belirlemek amacıyla Spielberger ve diğerleri (1983) tarafından geliştirilen ve Özer (1994) tarafından Türkçeye uyarlanan Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, frekans analizi, t testi ve ANOVA testi ve SPSS 22.00 istatistik paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet değişkenine göre probleme olumsuz yaklaşma, sürekli öfke, ısrarcı sebat yaklaşma ve öfke içe alt boyutu ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05). Katılımcıların bulundukları meslek değişkeni açısından incelediğimizde problem çözme ve öfke alt boyutları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the interpersonal problem solving levels of those engaged in the sport of elite dance and the expression styles of continuous anger and anger in terms of demographic variables. A total of 110 athletes who danced as elite in Muğla province participated in the study. In order to determine interpersonal problem solving skills, the interpersonal problem solving inventory (KPÇE) developed by Çam ve Tumkaya (2007), the continuous anger and anger expression style scale (SÖÖTÖ) developed by Spielberger and others (1983) and adapted to Turkish by Özer (1994) were used to determine the continuous anger and anger expression styles. In the analysis of the data, frequency analysis, t test and ANOVA test and SPSS 22.00 statistical package program were used.