İşletmelerde performans yönetiminin motivasyon üzerindeki etkileri: Özel bir şirket örneği
The effects of performance management on motivation in enterprises : A private company case
- Tez No: 589810
 - Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yalova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşletmeler çalışanlarının motivasyonlarını arttırabilmek ve bu motivasyonun üretime katkısını sağlayabilmek için birçok yol izlemektedirler. Çalışan motivasyonunda kimi zaman ödüllendirme yöntemi uygulanırken kimi zamanda takdir sistemi uygulanmaktadır. Performans yönetim sistemini bünyesinde uygulayan işletmeler bu değerlendirmelerin sonucunda performansı düşük olan çalışanların performanslarını arttırmaya yönelik çeşitli uygulamalar yapmaktadırlar. Uygulanan bu uygulamaların tutarlılığı sonucunda çalışanların motivasyonları da olumlu veya olumsuz etkilenmektedir. İşletmelerin bu iki olguyu birbirinden ayırmadan bir bütün olarak değerlendirmesi hem çalışanlarına hem de işletmeye fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Businesses follow a lot of ways to increase the motivation of their employees and to contribute to the production of this motivation. Employee motivation auction sometimes reward method, while sometimes also appreciate system is applied. Within the performance management system as a result of these reviews businesses that implement low-performing employees in the various applications to increase their performance. As a result of the consistency of these practices, the motivations of employees are also affected positively or negatively. The evaluation of these two phenomena as a whole without benefiting from each other will benefit both the employees and the business.