Türkiye örneğinde belediyelerde kadın katılımı
Woman participant in municipalities of Turkey
- Tez No: 589811
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kadınların yönetimin bir parçası olması yıllardır desteklenmektedir. Bu konuda geliştirilen pek çok sivil toplum projesine ve sosyal politikaya rağmen, hâkim unsurlar hala yaşamaktadır; Kadınların siyasal karar ve fiili yönetim aşamalarında bulunma oranı yetersizdir.Ayrıca, bu durumun iyileştirilmesine yönelik çok istikrarlı ve kapsamlı politikaların pratikte ve hatta gündemde olmadığını da söyleyebiliriz.Bu tür politikaların eksikliğini, kadınların yetersiz temsil edilmesini reddeden ve herhangi bir eşitsizlik olmadığı iddiasında bulunmak için hiçbir neden yoktur.Belli bir kesim için, eşitsizlik aslında erkeklerle kadınlar arasındaki duygusal, fiziksel ve bilişsel bir farktan başka bir şey değildir.Bu ayrım normale döndüğünde, bu ayrılığa yönelik politika oluşturma ihtiyacı ortadan kaldırılır veya ilgisiz ilgili eğitim ile üstesinden gelinecek bir algı yaratılır. Türkiye'deki yerel yönetim kavramının gerektirdiği şeffaflık konusundaki tartışmaları güçlendirecek mekanizmalar ve süreçler kadının katılımdan ayrı olarak gerçekleştirilememektedir. Aynı şekilde, yerel yönetim sürecin süresünce yaşanan sorunları çözmeye yönelik hareketlerin cinsiyete duyarlı olacak şekilde tasarlanması gerekmektedir. Akademi, sivil toplum ve kamu alanındaki pek çok büyük proje içerisinde kadınların yerel yönetimlerde güçlendirilmesi için engeller ve fırsatlar belirlemiştir. Beklemedeki alanların başında, kadınların yerel yönetimlerde temsilinin artırılması gelmektedir. Bununla birlikte, kadınların temsilindeki artışın, yalnızca pozitif ayrımcılık, kota uygulaması ve kadınların siyasal alana katılımının düşük olması gibi yasal değişikliklerle mümkün olmadığı açıktır. Bununla birlikte, kadınlar için sosyal hizmetlerin iyileştirilmesi ile kadınların yerel yönetimlerdeki temsilindeki artış arasında doğrudan bir ilişki kurulamamaktadır (Türeli ve Çağlar, 2010). Bu ilişkinin incelenmesi, hem toplumsal cinsiyet rollerinin hem de yönetişim süreçlerinin birlikte ele alınması ile mümkündür. Bu kapsamda Tüsev raporlarından hareketle belediyelerdeki kadın çalışmalarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women's being a part of management has been supported for years. Despite many civil society projects and social policies, dominant elements still exist; The rate of women in political decision and actual management stages is insufficient. We can also say that very stable and comprehensive policies towards improving this situation are not in practice or even on the agenda. There is no reason to argue that there is a lack of such policies and that there is no disparity. For a certain segment, inequality is actually nothing other than an emotional, physical and cognitive difference between men and women. When this distinction is normalized, the need for policy-making towards this separation is eliminated, or a perception that is overcome by irrelevant relevant training is created. To strengthen discussions on the concept of transparency as required by the local government in Turkey mechanisms and processes can not be performed separately from women's participation. Similarly, actions to resolve problems in the local government process should be designed to be gender sensitive. The Academy has identified obstacles and opportunities for empowering women in local governments in many large projects in civil society and public sphere. At the head of the pending areas is increasing the representation of women in local governments. However, it is clear that the increase in women's representation is not only possible through legal amendments such as positive discrimination, quota implementation and low participation of women in the political sphere. However, there is no direct relationship between the improvement of social services for women and the increase in representation of women in local governments (Türeli ve Çağlar, 2010). An examination of this relationship is possible with the consideration of both gender roles and governance processes. In this context, the studies of women in municipalities are mentioned.