Jean Nouvel yapılarında malzeme kullanımı üzerine bir araştırma
A research about the usage of building materials on Jean Nouvel's architecture
- Tez No: 589825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SEVGEN PERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bir mimari yapım söz konusu olduğunda, kuşkusuz yapının vücuda gelmesi, yapı malzemelerinin kullanımı ile gerçekleşmektedir. Mimaride kullanılan malzemeler, özgün özellikleri ve her türlü potansiyelleriyle, yapının performansında ve çevre ile ilişkisinde büyük rol oynamaktadırlar. Bir yapının ait olduğu çevre ile ilişkisi sorgulandığında ise iç ve dış ortamları ayıran bir zar olarak yapı kabuğunun ele alınması gerekmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın kapsamı, yapı kabuğunda yer alan malzemelerin incelenmesi ile sınırlı tutulmuştur. Yapı kabuğunda yer alan mimari malzemelerin, yapı-çevre ilişkisi temelinde ne tür katkılarının olduğu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Doğal ve yapılı çevre kavramlarının ve yapıda malzeme kullanımını etkileyen çevre özelliklerinin neler olduğunun ortaya konması, çalışma yönteminde izlenen ilk adımdır. İncelenen yapılara ait malzemelerin bu özellikler üzerinden değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çevresel faktörlerin saptanmasında, literatürden edinilen bilgiler ve sınıflandırma yöntemleri aydınlatıcı olmuştur. Çalışmanın materyalini, yapılarında malzeme kullanımı ile öne çıkan ve Pritzker ödülü başta olmak üzere pek çok ödül sahibi Fransız mimar Jean Nouvel'e ait örneklem yapı listesi oluşturur. Mimarın hayata geçirdiği yapılarından 30 tanesi çalışma kapsamında incelenmiştir. Bu yapıların yapı kabuğunda yer alan malzemeleri üzerinden bir okuması gerçekleştirilmiştir. Bu okumanın yapılabilmesi için, bir gözlem formu oluşturulmuş; yapı kabuğunda kullanılan malzemeler, saptanan çevresel faktörler üzerinden değerlendirilerek işaretlenmiştir. Böylece bu araştırmada malzemelerin hem kendine özgü özellikleri açısından, hem de mimarın malzemeyi ele alışı açısından çevre ile ilişkisindeki rolleri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
When it comes to architectural production, undoubtfully, the building process will be executed by the usage of the building materials. Those materials in architecture, with all characteristics and potentials that they have, play a big part in building performance and connection with the environment. While investigating the relationship between the building and the environment, it is important to take the building envelope into consideration, as it separates inside and outside like a skin. Therefore, the scope of the study is kept limited with building materials used on the envelope. Examination of building materials for their contributions in building-environment relation is the main subject of the study. The first step in the method is introducing the notion of the natural and artificial environment, and it's features what effects the usage of building materials in architecture. Evaluation of the materials on examined buildings according to these features is aimed. Literature research has enlightened the study for the acquisition of knowledge in determining environmental factors and classification. Sample buildings list of French architect Jean Nouvel, who is well-known for material usage in architecture and won a lot of awards including Pritzker, constitutes the material of the study. Thirty constructed buildings of him are investigated within the scope. A reading through the building materials on facades is executed. Those materials are evaluated according to the environmental factors and shown in investigation charts. Thus, the materials have been questioned for both their characteristics and architect's approach in regards with contributions to the building-environment relation.